Wyższe zyski Enei i Bogdanki

Bloomberg

Enea w I kwartale tego roku zarobiła na czysto 290,4 mln zł. To o 9,4 proc. więcej niż w analogicznym okresie ub.r.

Zysk z działalności operacyjnej wyniósł 388,64 mln zł i był o 18,7 proc,. wyższy niż rok temu. Z kolei przychody sięgnęły 2,94 mld zł wobec 2,45 mld zł w I kwartale 2015 r.

W ciągu trzech pierwszych miesięcy grupa energetyczna wyprodukowała 3,35 TWh energii, czyli o 13,1 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2015 r. Wzrosty to zasługa większej produkcji ze źródeł konwencjonalnych, gdzie wyprodukowano o 18,8 proc. więcej energii (3,2 TWh). Produkcja ze źródeł odnawialnych spadła o 43,5 proc. (do 153 GWh), co wynika z zaprzestania produkcji ze współspalania biomasy z uwagi na niskie ceny zielonych certyfikatów, złe warunki hydrologiczne oraz wygaszenie produkcji w biogazowni Gorzesław.

Zysk EBITDA wytwarzania wyniósł 203,6 mln zł, czyli był o 15,4 proc. wyższy rok do roku.

Lepiej w I kwartale radziła sobie także dystrybucja. EBITDA w tym segmencie wzrosła o 11,9 proc., do 305,1 mln zł. Z kolei w obszarze obrotu zanotowano spadek wyniku EBITDA rzędu 64,3 proc., do 17,8 mln zł. Wpływ na to miała niższa cena sprzedaży energii oraz wyższe koszty obowiązków ekologicznych.

Z prezentacji spółki wynika, że program poprawy efektywności przyniósł w I kwartale 86 mln zł. Plan na cały rok to cięcie kosztów na poziomie 362 mln zł.

Lubelska kopalnia Bogdanka kontrolowana przez poznańską grupę energetyczną miała 420,6 mln zł obrotów. Oznacza to spadek o 1,8 proc. poprawiła się jednak rentowność spółki. Jej zysk operacyjny wzrósł z 48,15 mln zł do 72,9 mln zł. Spółka zakończyła I kwartał 54,45 mln zł na plusie na poziomie zysku netto. Rok temu było to 32,7 mln zł.

Wyniki obu spółek nie są zaskoczeniem. Wstępne rezultaty pierwszego kwartału przedstawiały one 5 maja. W ciągu tygodnia kurs Enei spadł o 4,4 proc., a Bogdanki – o 3,95 proc.

AWK

Mogą Ci się również spodobać

Zyski PGNiG powyżej oczekiwań

Wstępne wyniki za II kwartał 2018 r. są lepsze niż założenia analityków. Jaka będzie ...

Wiercenie w Arktyce z obostrzeniami

Po raz pierwszy w historii Biały Dom ustalił zasady wydobycia na szelfie Arktyki. Koncerny ...

Termika chce kupić ciepłownie od JSW

PGNiG Termika potwierdza zainteresowanie zakupem aktywów ciepłowniczych Jastrzębskiej Spółki Węglowej. – Spółka wysłała ofertę ...

Ustawa o OZE z kontrowersjami przyjęta w ostatniej chwili

Zmiana regulacji dotyczących odnawialnych źródeł energii została w piątek przyjęta przez Sejm. Pozwoli osiągnąć ...

Powstaną klastry producentów prądu

Resort energii pracuje nad formułą klastrów energetycznych. Efekty zobaczymy jesienią w postaci nowelizacji ustawy ...

Rusza walka o skarby Arktyki

Rosja wystąpiła do ONZ o poszerzenie swojego terytorium na Oceanie Lodowatym. Do tych terenów ...