Enea: Tylko w OZE powinno być lepiej w 2016 r.

Bloomberg

Enea spodziewa się w tym roku pogorszenia perspektyw segmentach wydobycie, dystrybucja i obrót – podała spółka w raporcie rocznym. W segmencie OZE perspektywy powinny być lepsze rok do roku, a w energetyce konwencjonalnej bez zmian.

Jeśli chodzi o wydobycie to spółka spodziewa się dalszego spadku cen węgla. Wśród czynników pozytywnych wymienia zaś budowę nowych chodników, modernizację majątku i poprawę efektywności.

Na wynikach dystrybucji odbije się spadek WACC do poziomu 5,675 proc.. Według szacunków Enei może obniżyć EBITDA segmentu o ok. 58 mln zł. Negatywnie wpłynie też spadek wolumenu energii na pokrycie różnicy bilansowej w taryfie. Spółka zamierza jednak optymalizować zarządzanie w segmencie i pracować nad poprawą wskaźników SAIDI i SAIFI.

W segmencie obrotu na plus działać będą rozwój kanałów sprzedaży i oferty produktowej. Czynniki negatywne to zagrożenie ze strony nowych sprzedawców energii, spadek ceny gazu i spadek ceny sprzedaży energii.

Enea przewiduje też spadek cen energii oraz niższy limit darmowych CO2, co będzie dołowało wynik energetyki konwencjonalnej. Do czynników pozytywnie wpływających na segment zalicza z kolei spadek cen węgla, wzrost produkcji energii i optymalizację procesów.

W OZE Enea wymienia spadek ceny i wolumenu praw majątkowych OZE, wzrost produkcji i optymalizację kosztów elektrowni wodnych.

Mogą Ci się również spodobać

PGNiG zwiększa handel gazem

Spółka, w odpowiedzi na rosnący w Polsce popyt, importuje coraz więcej błękitnego paliwa, głównie ...

Amerykańskie uderzenie w prorosyjskie koncerny

Amerykańskie sankcje przeciwko pięciu zachodnim firmom wspierającym Gazprom w rozbudowie gazociągu północnego, mogą zadziałać już ...

Repsol bije Gazprom

Hiszpański koncern paliwowy jest przez inwestorów postrzegany jako dużo bardziej atrakcyjny niż rosyjski gigant ...

PGNiG rusza z dostawami LNG

Pierwszy statek z komercyjną dostawą skroplonego gazu ziemnego przybędzie 17 czerwca z Kataru, a ...

Energa i Enea zbudują Elektrownię Ostrołęka C

Elektrownie Ostrołęka C będą budować wspólnie spółki Energa i Enea, które zawarły w tej ...

EBOR zainwestuje w OZE na Litwie

Bank jest zainteresowany litewskimi projektami budowy elektrowni wiatrowych i słonecznych. W Wilnie przedstawiciel EBOR ...