Enea: Tylko w OZE powinno być lepiej w 2016 r.

Bloomberg

Enea spodziewa się w tym roku pogorszenia perspektyw segmentach wydobycie, dystrybucja i obrót – podała spółka w raporcie rocznym. W segmencie OZE perspektywy powinny być lepsze rok do roku, a w energetyce konwencjonalnej bez zmian.

Jeśli chodzi o wydobycie to spółka spodziewa się dalszego spadku cen węgla. Wśród czynników pozytywnych wymienia zaś budowę nowych chodników, modernizację majątku i poprawę efektywności.

Na wynikach dystrybucji odbije się spadek WACC do poziomu 5,675 proc.. Według szacunków Enei może obniżyć EBITDA segmentu o ok. 58 mln zł. Negatywnie wpłynie też spadek wolumenu energii na pokrycie różnicy bilansowej w taryfie. Spółka zamierza jednak optymalizować zarządzanie w segmencie i pracować nad poprawą wskaźników SAIDI i SAIFI.

W segmencie obrotu na plus działać będą rozwój kanałów sprzedaży i oferty produktowej. Czynniki negatywne to zagrożenie ze strony nowych sprzedawców energii, spadek ceny gazu i spadek ceny sprzedaży energii.

Enea przewiduje też spadek cen energii oraz niższy limit darmowych CO2, co będzie dołowało wynik energetyki konwencjonalnej. Do czynników pozytywnie wpływających na segment zalicza z kolei spadek cen węgla, wzrost produkcji energii i optymalizację procesów.

W OZE Enea wymienia spadek ceny i wolumenu praw majątkowych OZE, wzrost produkcji i optymalizację kosztów elektrowni wodnych.

Mogą Ci się również spodobać

Jak wykorzystać boom na energetykę słoneczną

Polska gospodarka mogłaby skorzystać na nakręcającej się koniunkturze na rynku paneli słonecznych. Warunkiem jest ...

Ekologia wliczona w rachunek za ciepło

Bez ograniczeń i bez względu na cenę – tak elektrociepłownie mają kupować zieloną energię ...

Ceny ropy i paliw płynnych mogą jeszcze wzrosnąć

Przegląd najciekawszych newsów z branży energetycznej ::”Puls Biznesu”: Podwójna rola dyrektora Marcin Przychodzki z ...

W Lotosie rośnie przerób i spada wydobycie

W ubiegłym roku gdański koncern wyprodukował i sprzedał więcej paliw płynnych ale jednocześnie zanotował ...

Ropa w USA znów tanieje po najmocniejszym od miesiąca 2-dniowym wzroście cen

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku powracają do spadków po najmocniejszym ...

KE: zgoda na system zielonych certyfikatów

Komisja Europejska mówi „tak” systemowi zielonych certyfikatów. Były one przyznawane producentom energii z odnawialnych ...