Enea i Energa – ścięte perspektywy od EuroRating

Fotorzepa, Michał Walczak Michał Walczak

Agencja EuroRating zmieniła perspektywę ratingu kredytowego nadanego dla Enei i Energi ze stabilnej na negatywną. Sam rating utrzymano na poziomie BBB.

W obu przypadkach powodem modyfikacji oceny jest planowana przez spółki budowa nowego bloku węglowego na 1 tys. MW w Elektrowni Ostrołęka.  „Ponieważ ogłoszony został już przetarg na wyłonienie generalnego wykonawcy nowej elektrowni, należy założyć, że projekt ten został wstępnie skierowany do realizacji” – stwierdzono w uzasadnieniu.

Szacowany koszt inwestycji to 6 mld zł. EuroRating ocenia, że nawet włączenie się trzeciego inwestora w finansowanie projektu, które na razie nie jest przesądzone, przyczyni się do pogorszenia – dotychczas jeszcze stosunkowo dobrej – struktury pasywów spółek i tym samym pogorszy profil kredytowy spółki.

EuroRating uważa, że nowa elektrownia w Ostrołęce może w długim horyzoncie czasu okazać się deficytowa. Zwraca bowiem uwagę na plany wprowadzenia przez Unię Europejską zakazu stosowania mechanizmów finansowego wsparcia dla wytwarzania energii przez instalacje o wysokich wskaźnikach emisji CO2 (do których należą przede wszystkim bloki węglowe), a także na możliwy wzrost cen uprawnień do emisji CO2. „W przypadku ostatecznego rozstrzygnięcia przetargu na budowę bloku w Ostrołęce i podpisania z wykonawcą umowy na realizację tego projektu, rating spółki Enea S.A. z dużym prawdopodobieństwem zostanie obniżony” – czytamy w decyzji.

W przypadku Enei agencja wskazuje też na obciążenia wynikające z przejęcia od francuskiego Engie elektrowni w Połańcu za 1,07 mld zł, a także na plany udziału spółki w ratowaniu Katowickiego Holdingu Węglowego. Obie zaś energetyczne spółki mogą też brać udział w dokapitalizowaniu kwotą 300 mln zł przejętej przez Skarb Państwa firmy budowlanej spółki Polimex-Mostostal.

Mogą Ci się również spodobać

Air Force One odleci z Warszawy na paliwie Lotosu

Samolot prezydenta USA Air Force One zostanie zatankowany wyprodukowanym w gdańskiej rafinerii paliwem, które ...

Marże na przerobie ropy nadal mogą być wysokie

Branża paliwowa powinna wypracowywać kolejne rekordowe zyski, m.in. za sprawą konkurencji na rynku i ...

Cisza wokół fuzji Orlenu z Lotosem

Od ogłoszenia zamiaru połączenia paliwowych koncernów minął ponad miesiąc, a o planowanej transakcji nadal ...

Ropa najdroższa od ponad pół roku

Ceny ropy przekroczyły psychologiczną granicę 50 dolarów za baryłkę. To reakcja na większy od ...

Energy efficiency fuels the Polish economy

The industry was the first to notice the potential of saving energy. But it ...

Prąd z Azji Centralnej zasili Pakistan

W minionym tygodniu rozpoczęła się budowa linii energetycznej z Kirgistanu i Tadżykistanu do Pakistanu. ...