#RZECZoBIZNESIE: Tomasz Drelichowski: Linia energetyczna musi być perspektywiczna

tv.rp.pl

Z szampanem trzeba zaczekać do momentu, aż PSE zaprezentuje korytarz, na takich zasadach, jakich proponowaliśmy – mówi Tomasz Drelichowski, prezes Stowarzyszenia Otwarta Brama.

Budowa linii 2×400 kV z Kozienic do Ołtarzewa została wstrzymana. W ubiegłym tygodniu sejmik mazowiecki zdecydował, że będzie nowy plan zagospodarowania przestrzennego, a to oznacza, że będą nowe wydzielone miejsca, gdzie ma przebiegać linia łącząca nowy blok w Kozienicach z podwarszawskim Ołtarzewem.

Prezes Stowarzyszenia Otwarta Brama uważa jednak, że protesty nie przyniosły jeszcze pełnych efektów. – Z szampanem trzeba zaczekać do momentu, aż PSE zaprezentuje korytarz, na takich zasadach, na jakich my proponowaliśmy. Już jakiś wariant obliczaliśmy, który był najmniej szkodliwy społecznie, natomiast wciąż brakuje jednej cechy – jak ten korytarz będzie wpływał na przyszły rozwój okolic Warszawy – tłumaczył.

Stowarzyszenie proponowało, aby korytarz energetyczny powstał wzdłuż dróg, tak żeby powstał pas infrastrukturalny. Nie wykluczano również pociągnięcia gazociągu. – To jest kolejny element przyjęty bez żadnych konsultacji, ponieważ jest to prosta kreska narysowana. Stopień konsultacji pewnie był jeszcze mniejszy niż w przypadku linii 400kV – ocenił Drelichowski.

Przyznał, że rozwiązanie przyjęte w planie wojewódzkim nie jest ani trasą najkrótszą, ani najbardziej perspektywiczną. – Najkrótsza trasa była niemożliwa. Proponowaliśmy, żeby to była trasa najbardziej perspektywiczna, czyli pokrywająca się z wielką obwodnicą Warszawy – mówił.

Linia miała zostać ukończona do momentu oddania do użytku nowego bloku w Kozienicach. – Nie zapominajmy, że jeszcze jest linia Kozienice – Siedlce, która jest na ukończeniu. To jest również linia 2x400kV. Pytanie do PSE: do czego linia Kozienice – Ołtarzew miała służyć? – podsumował.

Mogą Ci się również spodobać

EBI kończy wspierać wydobycie paliw kopalnych

Zakończenie wsparcia Europejskiego Banku Inwestycyjnego dla paliw kopalnych z korzyścią dla Polski   Europejski ...

Sądecczyzna: pierwsza farma fotowoltaiczna

W gminie Chełmiec na Sądecczyźnie zakończono budowę pierwszej w regionie farmy fotowoltaicznej. Z tytułu ...

Będą odpisy w Enei i Bogdance

Enea i Bogdanka dokonają odpisów aktualizujących. W sprawozdaniu skonsolidowanym Enei odpis wyniesie ok. 1,7 ...

Orlen wznowił produkcję w Kralupach

W czeskiej rafinerii przeprowadzono prace naprawcze obejmujące wymianę uszkodzonych części instalacji, których wartość oszacowano ...

Łazor nie jest już prezesem TGE

W piątek późnym wieczorem, podczas walnego zgromadzenia spółki, Ireneusz Łazor złożył rezygnację z funkcji ...

Rośnie napięcie wokół Nord Stream-2. USA i projekt sankcji

W senacie USA gotowy jest projekt sankcji wobec firm zaangażowanych w budowę rosyjskiego gazociągu. ...