#RZECZoBIZNESIE: Tomasz Drelichowski: Linia energetyczna musi być perspektywiczna

tv.rp.pl

Z szampanem trzeba zaczekać do momentu, aż PSE zaprezentuje korytarz, na takich zasadach, jakich proponowaliśmy – mówi Tomasz Drelichowski, prezes Stowarzyszenia Otwarta Brama.

Budowa linii 2×400 kV z Kozienic do Ołtarzewa została wstrzymana. W ubiegłym tygodniu sejmik mazowiecki zdecydował, że będzie nowy plan zagospodarowania przestrzennego, a to oznacza, że będą nowe wydzielone miejsca, gdzie ma przebiegać linia łącząca nowy blok w Kozienicach z podwarszawskim Ołtarzewem.

Prezes Stowarzyszenia Otwarta Brama uważa jednak, że protesty nie przyniosły jeszcze pełnych efektów. – Z szampanem trzeba zaczekać do momentu, aż PSE zaprezentuje korytarz, na takich zasadach, na jakich my proponowaliśmy. Już jakiś wariant obliczaliśmy, który był najmniej szkodliwy społecznie, natomiast wciąż brakuje jednej cechy – jak ten korytarz będzie wpływał na przyszły rozwój okolic Warszawy – tłumaczył.

Stowarzyszenie proponowało, aby korytarz energetyczny powstał wzdłuż dróg, tak żeby powstał pas infrastrukturalny. Nie wykluczano również pociągnięcia gazociągu. – To jest kolejny element przyjęty bez żadnych konsultacji, ponieważ jest to prosta kreska narysowana. Stopień konsultacji pewnie był jeszcze mniejszy niż w przypadku linii 400kV – ocenił Drelichowski.

Przyznał, że rozwiązanie przyjęte w planie wojewódzkim nie jest ani trasą najkrótszą, ani najbardziej perspektywiczną. – Najkrótsza trasa była niemożliwa. Proponowaliśmy, żeby to była trasa najbardziej perspektywiczna, czyli pokrywająca się z wielką obwodnicą Warszawy – mówił.

Linia miała zostać ukończona do momentu oddania do użytku nowego bloku w Kozienicach. – Nie zapominajmy, że jeszcze jest linia Kozienice – Siedlce, która jest na ukończeniu. To jest również linia 2x400kV. Pytanie do PSE: do czego linia Kozienice – Ołtarzew miała służyć? – podsumował.

Mogą Ci się również spodobać

Tanie paliwa na majówkę

Ropa drożeć nie będzie, więc ceny tankowania i biletów lotniczych szybko nie wzrosną. Fiasko ...

Emitentom nie opłaci się modernizacja węglówek

41 polskich elektrowni przekracza nowe normy środowiskowowe. Pod koniec kwietnia nie tylko Polska przegrała ...

Prezydent podpisał ustawę o efektywności energetycznej

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o efektywności energetycznej – poinformowała w czwartek prezydencka kancelaria. ...

Gubin do zamrażarki? PGE mówi, że nie

Na wniosek PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna zawieszono postępowanie w sprawie decyzji środowiskowej dla ...

PGNiG mniej zarabia

W IV kwartale, pomimo wzrostu przychodów, koncern zanotował spadek zysków. To efekt słabszych wyników ...

Saudyjczycy idą w gaz

Ceny ropy naftowej wciąż są niskie. Dla Arabii Saudyjskiej oznacza to kłopoty budżetowe. Dlatego ...