Nowoczesne rozwiązania dla sieci dystrybucji mediów

Apator tworzy grupę producentów nowoczesnych urządzeń i systemów pomiarowych, a także dostawców innowacyjnych rozwiązań do automatyzacji pracy sieci elektroenergetycznej.

 

Artykuł przygotowany przez firmę Apator

Ponad 2600 pracowników Apatora – z czego kilkuset to wysoko wykwalifikowani inżynierowie, konstruktorzy i programiści – tworzy nowoczesne rozwiązania dla energetyki i przemysłu. Grupa działa w oparciu o dziewięć własnych zakładów produkcyjnych oraz 12 biur R&D wyspecjalizowanych w opracowywaniu innowacji produktowych w obszarze aparatury i systemów pomiarowych, automatyki oraz systemów sterowania i nadzoru siecią elektroenergetyczną.

Apator jest liderem w Polsce w segmencie liczników energii elektrycznej, wodomierzy i aparatury łączeniowej (czyli specjalistycznych rozwiązań do zabezpieczania sieci przed skutkami zwarć i przeciążeń). Także w segmencie gazomierzy i rozwiązań do automatyzacji pracy sieci firma zajmuje czołową pozycję na rodzimym rynku. Długoletnie doświadczenie w branży energetycznej i zdobyte – dzięki licznym wdrożeniom i projektom pilotażowym – know-how firma wykorzystuje także na rynkach poza Polską, eksportując swoje produkty do ponad 60 krajów świata.

Polska marka znalazła uznanie wśród najbardziej wymagających klientów na rynkach rozwiniętych. Największym odbiorcą rozwiązań Grupy Apator, poza Polską, pozostaje Unia Europejska, z dominującym udziałem rynków brytyjskiego, holenderskiego, czeskiego i niemieckiego. Apator dociera także do klientów w regionie Europy Środkowo-Wschodniej i Południowej (poza dużymi odbiorcami na rynku rosyjskim i ukraińskim dostarcza także produkty do Gruzji, Rumunii, Chorwacji, Bułgarii i Turcji).

Apator zrealizował dotychczas kilka przełomowych projektów (w Polsce i na Litwie), w ramach których przetestował i zaimplementował inteligentne systemy i mierniki wykorzystujące najnowsze technologie komunikacyjne (w tym NB IoT). Co ważne, nowe generacje liczników Apatora mogą być z powodzeniem stosowane w sieci z rozproszonymi odnawialnymi źródłami energii. Obecnie spółka dostarcza m.in. liczniki smart na potrzeby OZE/mikroźródeł oraz duże partie liczników energii elektrycznej ze zdalnym odczytem przeznaczone do rozliczeń opłaty mocowej zgodnie z ustawą o rynku mocy.

Rośnie zainteresowanie rozwijanymi przez spółki Grupy Apator wodomierzami i ciepłomierzami z systemem zdalnego odczytu wskazań. Od kilku lat firma zaopatruje również rynki Europy Zachodniej w gazomierze klasy smart. W maju br. rozpoczęto dostawy inteligentnych gazomierzy w kraju – tym samym w Polsce zadebiutuje nowy licznik iSMART przeznaczony na rozwijający się rynek inteligentnych sieci gazowniczych.

Zgodnie z trendem automatyzacji i digitalizacji Apator wyposaża sieci elektroenergetyczne w zdalnie sterowane łączniki, a także rozwiązania do precyzyjnej diagnostyki pozwalające zautomatyzować procesy obsługi awarii oraz systemy automatycznej reakcji na zaburzenia w sieci. Rozwiązania Apatora stanowią wsparcie dla służb energetycznych w zakresie poprawy niezawodności i efektywności pracy sieci.

Apator działa na międzynarodową skalę, pozostając spółką z polskim kapitałem i podkreślając swoje pochodzenie oraz toruńskie korzenie. Spółki Grupy Apator wspierają lokalne inicjatywy kulturalne, sponsorują polski sport, współpracują z krajowymi uczelniami na polu naukowym i biznesowym. Grupa Apator rozwija także współpracę z szerokim gronem krajowych kooperantów i dostawców, zatem społeczne i gospodarcze oddziaływanie przedsiębiorstwa wychodzi szeroko poza miasta, w których zlokalizowane są spółki należące do Grupy. Spółka stawia sobie wysokie wymagania w zakresie standardów zarządzania i społecznej odpowiedzialności biznesu. Eksperci Apatora włączają się aktywnie w rozwój standardów technologicznych oraz dyskusje na temat kierunków rozwoju sektora energetycznego w Polsce i Europie.

– Artykuł przygotowany przez firmę Apator

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Stwarzamy nieprzyjazne środowisko dla trucicieli

Dopłacamy do wymiany każdego pieca – mówi burmistrz Grodziska Mazowieckiego. ◊: Co robicie, aby ...

Rok 2016 może być stracony dla OZE

Kolejny poślizg przepisów ustawy wyznaczającej nowe mechanizmy wsparcia może przynieść więcej szkody niż pożytku. ...

Rosyjskie stacje benzynowe oszukują kierowców

Kto tankuje paliwo na stacji w Rosji, musi się liczyć, że zostanie oszukany. Stacje ...

Kolej chce być bardziej zielona

PKP Cargo i PKP Energetyka podpisały list intencyjny dotyczący współpracy przy stworzeniu najbardziej efektywnych ...

Rośnie popyt na paliwo lotnicze. Lotos chce zarobić

W tym roku Lotos spodziewa się lepszych wyników ze sprzedaży paliwa lotniczego niż miało ...

Spadają ceny energii i uprawnień do emisji CO2

W marcu ceny uprawnień do emisji CO2 gwałtownie spadły, a w ślad za tym ...