Nowoczesne rozwiązania dla sieci dystrybucji mediów

Apator tworzy grupę producentów nowoczesnych urządzeń i systemów pomiarowych, a także dostawców innowacyjnych rozwiązań do automatyzacji pracy sieci elektroenergetycznej.

 

Artykuł przygotowany przez firmę Apator

Ponad 2600 pracowników Apatora – z czego kilkuset to wysoko wykwalifikowani inżynierowie, konstruktorzy i programiści – tworzy nowoczesne rozwiązania dla energetyki i przemysłu. Grupa działa w oparciu o dziewięć własnych zakładów produkcyjnych oraz 12 biur R&D wyspecjalizowanych w opracowywaniu innowacji produktowych w obszarze aparatury i systemów pomiarowych, automatyki oraz systemów sterowania i nadzoru siecią elektroenergetyczną.

Apator jest liderem w Polsce w segmencie liczników energii elektrycznej, wodomierzy i aparatury łączeniowej (czyli specjalistycznych rozwiązań do zabezpieczania sieci przed skutkami zwarć i przeciążeń). Także w segmencie gazomierzy i rozwiązań do automatyzacji pracy sieci firma zajmuje czołową pozycję na rodzimym rynku. Długoletnie doświadczenie w branży energetycznej i zdobyte – dzięki licznym wdrożeniom i projektom pilotażowym – know-how firma wykorzystuje także na rynkach poza Polską, eksportując swoje produkty do ponad 60 krajów świata.

Polska marka znalazła uznanie wśród najbardziej wymagających klientów na rynkach rozwiniętych. Największym odbiorcą rozwiązań Grupy Apator, poza Polską, pozostaje Unia Europejska, z dominującym udziałem rynków brytyjskiego, holenderskiego, czeskiego i niemieckiego. Apator dociera także do klientów w regionie Europy Środkowo-Wschodniej i Południowej (poza dużymi odbiorcami na rynku rosyjskim i ukraińskim dostarcza także produkty do Gruzji, Rumunii, Chorwacji, Bułgarii i Turcji).

Apator zrealizował dotychczas kilka przełomowych projektów (w Polsce i na Litwie), w ramach których przetestował i zaimplementował inteligentne systemy i mierniki wykorzystujące najnowsze technologie komunikacyjne (w tym NB IoT). Co ważne, nowe generacje liczników Apatora mogą być z powodzeniem stosowane w sieci z rozproszonymi odnawialnymi źródłami energii. Obecnie spółka dostarcza m.in. liczniki smart na potrzeby OZE/mikroźródeł oraz duże partie liczników energii elektrycznej ze zdalnym odczytem przeznaczone do rozliczeń opłaty mocowej zgodnie z ustawą o rynku mocy.

Rośnie zainteresowanie rozwijanymi przez spółki Grupy Apator wodomierzami i ciepłomierzami z systemem zdalnego odczytu wskazań. Od kilku lat firma zaopatruje również rynki Europy Zachodniej w gazomierze klasy smart. W maju br. rozpoczęto dostawy inteligentnych gazomierzy w kraju – tym samym w Polsce zadebiutuje nowy licznik iSMART przeznaczony na rozwijający się rynek inteligentnych sieci gazowniczych.

Zgodnie z trendem automatyzacji i digitalizacji Apator wyposaża sieci elektroenergetyczne w zdalnie sterowane łączniki, a także rozwiązania do precyzyjnej diagnostyki pozwalające zautomatyzować procesy obsługi awarii oraz systemy automatycznej reakcji na zaburzenia w sieci. Rozwiązania Apatora stanowią wsparcie dla służb energetycznych w zakresie poprawy niezawodności i efektywności pracy sieci.

Apator działa na międzynarodową skalę, pozostając spółką z polskim kapitałem i podkreślając swoje pochodzenie oraz toruńskie korzenie. Spółki Grupy Apator wspierają lokalne inicjatywy kulturalne, sponsorują polski sport, współpracują z krajowymi uczelniami na polu naukowym i biznesowym. Grupa Apator rozwija także współpracę z szerokim gronem krajowych kooperantów i dostawców, zatem społeczne i gospodarcze oddziaływanie przedsiębiorstwa wychodzi szeroko poza miasta, w których zlokalizowane są spółki należące do Grupy. Spółka stawia sobie wysokie wymagania w zakresie standardów zarządzania i społecznej odpowiedzialności biznesu. Eksperci Apatora włączają się aktywnie w rozwój standardów technologicznych oraz dyskusje na temat kierunków rozwoju sektora energetycznego w Polsce i Europie.

– Artykuł przygotowany przez firmę Apator

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Klimat ważny tak jak miejsca pracy

Inwestowanie w ochronę środowiska może być w pełni kompatybilne z rozwojem gospodarki – twierdzą ...

Rekordowy rok litewskich elektrowni wiatrowych

Nasz sąsiad coraz więcej prądu otrzymuje ze źródeł odnawialnych. Litewskie elektrownie wiatrowe mają za ...

Ukraina wznowiła odbiór gazu z Polski

Ukraina wznowiła odbiór gazu z Polski, wstrzymany przed kilkoma dniami w związku z awarią ...

Bardzo drogi polski prąd

Tylko w siedmiu krajach Europy prąd jest mniej dostępny dla obywateli niż w Polsce. ...

MOL w trendzie wzrostowym

Akcje MOL cieszą się stosunkowo dużym zainteresowaniem inwestorów giełdowych. To efekt dobrych perspektyw na ...

Rośnie popyt na rosyjski gaz

W listopadzie Gazprom sprzeda za granicę o blisko 30 proc. gazu więcej niż rok ...