URE wzywa firmy energetyczne do korekty wniosków taryfowych

Fotorzepa/Robert Gardziński

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki wezwał przedsiębiorstwa energetyczne do wyjaśnień i korekty złożonych wniosków taryfowych. Powodem są zapowiadane przez firmy miliardowe oszczędności.

– W ramach trwających postępowań taryfowych prezes URE wzywa dystrybutorów oraz sprzedawców energii do przedstawienia szczegółowych informacji na temat możliwych oszczędności, o których powiadomił 10 grudnia, na podstawie informacji od tychże przedsiębiorstw, minister energii – poinformowały służby prasowe URE. Regulator zwróci się także do ministra energii o przekazanie danych, które pozwoliły na oszacowanie oszczędności w spółkach energetycznych na ok. 1 mld zł.
– Pojawiająca się możliwość oszczędności wskazuje, że przedsiębiorstwa energetyczne powinny ponownie przeanalizować i skorygować wnioski taryfowe – czytamy w informacji URE. Regulator czeka na odpowiedzi przedsiębiorstw do 18 grudnia.
To reakcja na zapowiedź ministra energii, że spółki energetyczne osiągną 1 mld zł oszczędności, a pieniądze te zasilą nowy fundusz, z którego wypłacane będą rekompensaty za drożejący prąd dla gospodarstw domowych oraz małych i średnich firm. Pomysł spotkał się z krytyką analityków.
– Samo zaangażowanie firm energetycznych w finansowanie rekompensat jest złym pomysłem z punktu widzenia akcjonariuszy tych firm. Spółki powinny kierować się interesem ekonomicznym i kodeksem handlowym, a nie rabatować w nieuzasadniony sposób swoich klientów. Ustawy jeszcze nie ma, a firmy już od stycznia będą musiały uwzględniać rabaty na rachunkach. Będzie to wiązało się ze zmianą systemów obsługi klienta, co oznacza dodatkowe koszty IT dla firm – komentuje Robert Maj, analityk Ipopema Securities. Dodaje, że firmy energetyczne w dużej mierze są już zoptymalizowane kosztowo. – Po wejściu na giełdę zrealizowały bowiem programy dobrowolnych odejść i wdrożyły wspólne zakupy w ramach swoich grup. Niewątpliwie wciąż jest jeszcze miejsce na pewne oszczędności, np. w sferze zatrudnienia, które rosło w ostatnim czasie. Najgorszym scenariuszem byłoby, gdyby spółki ten zapowiadany 1 mld zł, który ma popłynąć na nowy fundusz, wycisnęły ze swoich zysków, obniżając tym samym swoją rentowność – kwituje Maj.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

PGNiG dołoży do wymiany kopciuchów, najwięcej dużym rodzinom

Gazowa grupa wyda 13 mln zł na dopłaty do wymiany starych kotłów węglowych, tzw. ...

W Polsce będą kontrole jakości powietrza i dobrostanu zwierząt

Najwyższa Izba Kontroli oraz Europejski Trybunał Obrachunkowy przeprowadzą w Polsce kontrole jakości powietrza i ...

Przed nami lata taniej ropy

W przyszłym roku średnia cena baryłki Brenta wyniesie ok. 56 dol. Do 80 dol. ...

Bartek Derski: OZE? Rząd zmienia zdanie średnio raz na miesiąc

Gościem programu Michała Niewiadomskiego #RZECZoBIZNESIE był Bartek Derski, wysokienapiecie.pl

PGE nadal patrzy na węgiel

Największa spółka energetyczna weszła w okres wzmożonych wydatków inwestycyjnych. Widać to już po tegorocznym ...

Ceny baryłki ropy naftowej wciąż spadają, dna nie widać

Notowania baryłki staczają się poniżej 50 dolarów. Ceny paliw w Polsce mogą spaść nawet ...