Będzin: transakcja odwołana

Nie będzie sprzedaży Elektrociepłowni Będzin. Właściciel spółki ją  prowadzącej (czyli notowany na warszawskim parkiecie EC Będzin) podjął taką decyzję ze względy na aktualne warunki rynkowe i brak ustawy o wsparciu kogeneracji, co uniemożliwia realną wycenę.

– Uznaliśmy, że nie jest to najlepszy moment na zbywanie aktywów, biorąc pod uwagę, dużą zmienność cen energii elektrycznej, uprawnień do emisji CO2 i wciąż dużą niewiadomą, jeśli chodzi o bardzo istotną dla branży ustawę – powiedział Krzysztof Kwiatkowski, prezes EC Będzin.
Nadal obowiązuje umowa pierwokupu dla Tauron Ciepło. Obecnie spółka nie prowadzi z nikim negocjacji. Wcześniej miała wyłączność na rozmowy z zainteresowanym podmiotem (nie była to spółka Taurona). Zarządzający będzińską elektrociepłownią uważają, że w przyszłości pojawi się lepszy moment na sprzedaż. Na razie jednak spółka zamierza się skupić na rozwoju działalności operacyjnej. Podtrzymuje też zapowiedź wypłaty co najmniej 50-proc., zysku w postaci dywidendy w 2019 r. Nie rezygnuje też z planów uruchomienia w tym i przyszłym roku dwóch lub trzech małych projektów kogeneracyjnych.
– Mamy zdolność organizacyjną i doradczą do równoległej obsługi dwóch lub trzech projektów kogeneracyjnych o wartości do 250 mln zł. Teraz skupiamy się na dynamicznym rozwoju naszej grupy, szczególnie usług finansowych oraz doradczo-inżynierskich poprzez naszą firmę Enegro-Utech. Widzimy tu olbrzymie pole do popisu, gdyż jest coraz więcej klientów z np. pozwoleniami na budowę, ale nie posiadających finansowania – powiedział Kwiatkowski.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Siłownia na śmieci w Enei

Należąca od roku do poznańskiej grupy Elektrownia Połaniec będzie modernizowana. Nowy właściciel wrócił do ...

Kuwejt walczy z wypływem ropy

Od soboty ropa wylewa się do Zatoki Perskiej na wodach terytorialnych Kuwejtu. Prawdopodobnie pękł ...

Gazprom kusi Polskę nowym kontraktem!

Umowa opiewa na 25-30 lat i ma związek z rozbudową gazociągu północnego. Rosjanie chcą ...

Były kanclerz na rosyjskiej pensji

Gerhard Schroder, były kanclerz RFN, został nominowany do nowego składu rady dyrektorów Rosneft. Zarobi ...

Budowa dwóch bloków w Opolu wpada w poślizg

PGE GiEK, czyli największa spóła Polskiej Grupy Energetycznej, otrzymała od generalnego wykonawcy propozycje przesunięcia ...

Czynniki zewnętrzne nie sprzyjają PKN Orlen

Niższe marże i niezakończone prace remontowe po pożarze mają negatywny wpływ na wyniki koncernu. ...