Będzin: transakcja odwołana

Nie będzie sprzedaży Elektrociepłowni Będzin. Właściciel spółki ją  prowadzącej (czyli notowany na warszawskim parkiecie EC Będzin) podjął taką decyzję ze względy na aktualne warunki rynkowe i brak ustawy o wsparciu kogeneracji, co uniemożliwia realną wycenę.

– Uznaliśmy, że nie jest to najlepszy moment na zbywanie aktywów, biorąc pod uwagę, dużą zmienność cen energii elektrycznej, uprawnień do emisji CO2 i wciąż dużą niewiadomą, jeśli chodzi o bardzo istotną dla branży ustawę – powiedział Krzysztof Kwiatkowski, prezes EC Będzin.
Nadal obowiązuje umowa pierwokupu dla Tauron Ciepło. Obecnie spółka nie prowadzi z nikim negocjacji. Wcześniej miała wyłączność na rozmowy z zainteresowanym podmiotem (nie była to spółka Taurona). Zarządzający będzińską elektrociepłownią uważają, że w przyszłości pojawi się lepszy moment na sprzedaż. Na razie jednak spółka zamierza się skupić na rozwoju działalności operacyjnej. Podtrzymuje też zapowiedź wypłaty co najmniej 50-proc., zysku w postaci dywidendy w 2019 r. Nie rezygnuje też z planów uruchomienia w tym i przyszłym roku dwóch lub trzech małych projektów kogeneracyjnych.
– Mamy zdolność organizacyjną i doradczą do równoległej obsługi dwóch lub trzech projektów kogeneracyjnych o wartości do 250 mln zł. Teraz skupiamy się na dynamicznym rozwoju naszej grupy, szczególnie usług finansowych oraz doradczo-inżynierskich poprzez naszą firmę Enegro-Utech. Widzimy tu olbrzymie pole do popisu, gdyż jest coraz więcej klientów z np. pozwoleniami na budowę, ale nie posiadających finansowania – powiedział Kwiatkowski.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

BP odpowiedzialny za katastrofę Deepwater Horizon

Brytyjski koncern naftowy BP wykazał się rażącym zaniedbaniem, dopuszczając do największego wycieku ropy w ...

Total opuszcza Rosję

Francuski koncern rezygnuje z wydobycia ropy w Rosji i wycofuje personel. To pochodna zachodnich ...

Greenpeace: Szczyt pustych słów

“Jak śmiecie udawać, że robicie wystarczająco, choć niezbędne działania polityczne i rozwiązania nadal nie ...

Szydło: Nowoczesne górnictwo przyszłością Polski

Górnictwo jest dla polskiej gospodarki niezwykle ważne i będzie ważne, ale to będzie nowoczesne ...

Ignorując sankcje Total zwiększa inwestycje w Rosji

Francuski koncern zwiększył swoje udziały w gazowym koncernie Novatek, objętym sankcjami Zachodu. W 19,4 ...

Ręczne sterowanie cenami prądu

Mechanizmy blokujące podwyżki rachunków za energię elektryczną mają obowiązywać także w kolejnych latach – ...