#RZECZoBIZNESIE: Piotr Naimski: Spodziewamy się nowych rekordów zapotrzebowania na energię

tv.rp.pl

Trzeba spodziewać się kolejnych rekordów zapotrzebowania na energię i musimy być na to przygotowani – mówi Piotr Naimski, Pełnomocnik Rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej, gość programu Michała Niewiadomskiego.

Padł rekord na zapotrzebowanie energetyczne w Polsce, 26,3 GW, i nie musieliśmy ogłaszać 20 stopnia zasilania, bo system wytrzymał.

– Coraz lepiej zarządzamy system. To kwestia działań operatora. Trzeba spodziewać się kolejnych rekordów i musimy być na to przygotowani – mówił Naimski.

Gość tłumaczył, czy bylibyśmy w stanie spokojnie zarządzać też systemem gazowym, gdyby zima trwała dłużej.

– Nie ma niebezpieczeństwa odłączania odbiorców od sieci. Magazyny gazu w połowie są pełne, zostało 50 proc. rezerwy. Możemy też przez gazoport w Świnoujściu sprowadzić dodatkowe ilości gazu. Jego przepustowość jest na razie wykorzystywana w 60 proc. przez kontrakty długoterminowe – tłumaczył.

– Byliśmy nawet w stanie pomóc sąsiadom. Sprzedaliśmy Ukrainie gaz w trybie interwencyjnym, bo Rosjanie obniżyli im ciśnienie w gazociągach – dodał.

Baltic pipe

Gość przyznał, że harmonogram jest realizowany, a projekt jest w fazie dojrzałej. – 15?letnie umowy przesyłowe zostały podpisane przez PGNiG z operatorami, więc pieniądze zostały położone na stole. 2022 r. to wyzwanie, ale będzie zrealizowane – ocenił Naimski. Zaznaczył, że na samą budowę przewidziane są 2 pełne sezony, 24-25 miesięcy. Skończyć musi się to jesienią 2022 r.

– Oprócz prowadzenia inwestycji na morzu, przebudowujemy w Polsce cały system przesyłowy z kierunku wschód-zachód na północ-południe – dodał.

Połączenie Orlenu i Lotosu

Naimski ocenił, że mamy szansę utworzenia firm paliwowej liczącej się w skali europejskiej. – To jest olbrzymi plus takiego posunięcia. Orlen stanie się dużą środkowoeuropejską firmą – mówił.

– Lotos jako marka będzie zachowany. Pozycja Lotosu na Pomorzu się nie zmniejszy, rafineria będzie pracowała – dodał.

100 lat polskiej gospodarki

Gość podkreślił, że wyzwaniem na następne stulecie jest dotrzymanie kroku i konkurencyjności w wyścigu technologicznym.

– Dotyczy to także sposobów i bezpieczeństwa dostaw energii. To element bezpieczeństwa gospodarki i całego państwa. Na naszych oczach rewolucjonizowane są technologie. Będzie to w dużym stopniu dotyczyło sposobów magazynowania energii. Wtedy odnawialne źródła energii zyskają nowe życie – tłumaczył.

– Ważne też będzie zarządzanie popytem na energię, co zmniejszy problem z pikami zapotrzebowania – dodał.

Smog

Naimski zauważył, że zlikwidowanie problemy smogu systemowo to bardzo trudna rzecz. – Nie stanie się to w wyniku kilku decyzji w 2 lata – przyznał.

Podkreślił, że trują nas kominy, gdzie często pali się śmieciami. – To wynika z biedy. Wiele osób w Polsce nie stać na dobre paliwo. Ogrzewają domy tym, co mają pod ręką – mówił.

– Wprowadzamy pilotażowy program. Zapłacimy z funduszy publicznych za termomodernizację domów, które tego wymagają, a właścicieli na to nie stać. Będziemy też wspierali wymianę pieców. Wszystko to razem wymaga jeszcze edukacji – dodał.

Mogą Ci się również spodobać

Połączenie Orlenu i Lotosu da duże oszczędności

Przegląd najciekawszych newsów z branży energetycznej ::”Parkiet”: Połączenie Orlenu i Lotosu da duże oszczędności ...

Gotlandia podkłada nogę Gazpromowi

Samorząd szwedzkiej prowincji Gotlandia zamierza odmówić Gazpromowi wydzierżawienia swojego portu. Miała to być baza ...

Czy zdrożeje prąd dla rodzin?

Przegląd najciekawszych newsów z branży energetycznej ::”Parkiet”: Czy zdrożeje prąd dla rodzin? Część spółek ...

Rekordowe wydobycie ropy przez państwa OPEC

Czternaście państw OPEC wydobywa rekordowo dużo ropy naftowej – wynika z danych Międzynarodowej Agencji ...

Elektrownia atomowa razem z offsetem

Ministerstwo Energii ma na stole kilka modeli finansowania siłowni jądrowej. Dotarliśmy do trzech najbardziej ...

Więcej arabskiej ropy w Polsce

Dostawy ropy z Arabii Saudyjskiej do Polski mogą zostać zwiększone. Już nie tylko Lotos, ...