#RZECZoBIZNESIE: Piotr Naimski: Spodziewamy się nowych rekordów zapotrzebowania na energię

tv.rp.pl

Trzeba spodziewać się kolejnych rekordów zapotrzebowania na energię i musimy być na to przygotowani – mówi Piotr Naimski, Pełnomocnik Rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej, gość programu Michała Niewiadomskiego.

Padł rekord na zapotrzebowanie energetyczne w Polsce, 26,3 GW, i nie musieliśmy ogłaszać 20 stopnia zasilania, bo system wytrzymał.

– Coraz lepiej zarządzamy system. To kwestia działań operatora. Trzeba spodziewać się kolejnych rekordów i musimy być na to przygotowani – mówił Naimski.

Gość tłumaczył, czy bylibyśmy w stanie spokojnie zarządzać też systemem gazowym, gdyby zima trwała dłużej.

– Nie ma niebezpieczeństwa odłączania odbiorców od sieci. Magazyny gazu w połowie są pełne, zostało 50 proc. rezerwy. Możemy też przez gazoport w Świnoujściu sprowadzić dodatkowe ilości gazu. Jego przepustowość jest na razie wykorzystywana w 60 proc. przez kontrakty długoterminowe – tłumaczył.

– Byliśmy nawet w stanie pomóc sąsiadom. Sprzedaliśmy Ukrainie gaz w trybie interwencyjnym, bo Rosjanie obniżyli im ciśnienie w gazociągach – dodał.

Baltic pipe

Gość przyznał, że harmonogram jest realizowany, a projekt jest w fazie dojrzałej. – 15?letnie umowy przesyłowe zostały podpisane przez PGNiG z operatorami, więc pieniądze zostały położone na stole. 2022 r. to wyzwanie, ale będzie zrealizowane – ocenił Naimski. Zaznaczył, że na samą budowę przewidziane są 2 pełne sezony, 24-25 miesięcy. Skończyć musi się to jesienią 2022 r.

– Oprócz prowadzenia inwestycji na morzu, przebudowujemy w Polsce cały system przesyłowy z kierunku wschód-zachód na północ-południe – dodał.

Połączenie Orlenu i Lotosu

Naimski ocenił, że mamy szansę utworzenia firm paliwowej liczącej się w skali europejskiej. – To jest olbrzymi plus takiego posunięcia. Orlen stanie się dużą środkowoeuropejską firmą – mówił.

– Lotos jako marka będzie zachowany. Pozycja Lotosu na Pomorzu się nie zmniejszy, rafineria będzie pracowała – dodał.

100 lat polskiej gospodarki

Gość podkreślił, że wyzwaniem na następne stulecie jest dotrzymanie kroku i konkurencyjności w wyścigu technologicznym.

– Dotyczy to także sposobów i bezpieczeństwa dostaw energii. To element bezpieczeństwa gospodarki i całego państwa. Na naszych oczach rewolucjonizowane są technologie. Będzie to w dużym stopniu dotyczyło sposobów magazynowania energii. Wtedy odnawialne źródła energii zyskają nowe życie – tłumaczył.

– Ważne też będzie zarządzanie popytem na energię, co zmniejszy problem z pikami zapotrzebowania – dodał.

Smog

Naimski zauważył, że zlikwidowanie problemy smogu systemowo to bardzo trudna rzecz. – Nie stanie się to w wyniku kilku decyzji w 2 lata – przyznał.

Podkreślił, że trują nas kominy, gdzie często pali się śmieciami. – To wynika z biedy. Wiele osób w Polsce nie stać na dobre paliwo. Ogrzewają domy tym, co mają pod ręką – mówił.

– Wprowadzamy pilotażowy program. Zapłacimy z funduszy publicznych za termomodernizację domów, które tego wymagają, a właścicieli na to nie stać. Będziemy też wspierali wymianę pieców. Wszystko to razem wymaga jeszcze edukacji – dodał.

Mogą Ci się również spodobać

Realizacja polskiej polityki energetycznej będzie nas kosztować 400 mld zł

Ministerstwo energii przedstawiło założenia do polityki energetycznej państwa w perspektywie do 2040 r. W ...

LNG coraz bardziej smakuje światu i Polsce

Rośnie popyt świata na czyste paliwo jakim jest gaz skroplony. Także Europa zwiększyła zakupy. ...

Turon i Termika wypowiadają umowę wykonawcy Stalowej Woli

Elektrociepłownia Stalowa Wola (spółka celowa Tauron Wytwarzanie oraz PGNiG Termika) odstąpiła 29 stycznia od ...

Chińczycy zwietrzyli okazję w Iranie

Koncern chiński CNPC chce kupić udział francuskiego Total w irańskim projekcie Południowy Pars. To ...

Sześć nowych reaktorów EPR za 46 mld euro

Budowa we Francji sześciu nowych europejskich reaktorów ciśnieniowych EPR kosztowałaby co najmniej 46 mld ...

Więcej energii elektrycznej trafia do Polski z Ukrainy

W I półroczu Ukraina o 60 proc. zwiększyła eksport prądu do sieci sąsiadów. Za ...