#RZECZoBIZNESIE: Piotr Naimski: Spodziewamy się nowych rekordów zapotrzebowania na energię

tv.rp.pl

Trzeba spodziewać się kolejnych rekordów zapotrzebowania na energię i musimy być na to przygotowani – mówi Piotr Naimski, Pełnomocnik Rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej, gość programu Michała Niewiadomskiego.

Padł rekord na zapotrzebowanie energetyczne w Polsce, 26,3 GW, i nie musieliśmy ogłaszać 20 stopnia zasilania, bo system wytrzymał.

– Coraz lepiej zarządzamy system. To kwestia działań operatora. Trzeba spodziewać się kolejnych rekordów i musimy być na to przygotowani – mówił Naimski.

Gość tłumaczył, czy bylibyśmy w stanie spokojnie zarządzać też systemem gazowym, gdyby zima trwała dłużej.

– Nie ma niebezpieczeństwa odłączania odbiorców od sieci. Magazyny gazu w połowie są pełne, zostało 50 proc. rezerwy. Możemy też przez gazoport w Świnoujściu sprowadzić dodatkowe ilości gazu. Jego przepustowość jest na razie wykorzystywana w 60 proc. przez kontrakty długoterminowe – tłumaczył.

– Byliśmy nawet w stanie pomóc sąsiadom. Sprzedaliśmy Ukrainie gaz w trybie interwencyjnym, bo Rosjanie obniżyli im ciśnienie w gazociągach – dodał.

Baltic pipe

Gość przyznał, że harmonogram jest realizowany, a projekt jest w fazie dojrzałej. – 15?letnie umowy przesyłowe zostały podpisane przez PGNiG z operatorami, więc pieniądze zostały położone na stole. 2022 r. to wyzwanie, ale będzie zrealizowane – ocenił Naimski. Zaznaczył, że na samą budowę przewidziane są 2 pełne sezony, 24-25 miesięcy. Skończyć musi się to jesienią 2022 r.

– Oprócz prowadzenia inwestycji na morzu, przebudowujemy w Polsce cały system przesyłowy z kierunku wschód-zachód na północ-południe – dodał.

Połączenie Orlenu i Lotosu

Naimski ocenił, że mamy szansę utworzenia firm paliwowej liczącej się w skali europejskiej. – To jest olbrzymi plus takiego posunięcia. Orlen stanie się dużą środkowoeuropejską firmą – mówił.

– Lotos jako marka będzie zachowany. Pozycja Lotosu na Pomorzu się nie zmniejszy, rafineria będzie pracowała – dodał.

100 lat polskiej gospodarki

Gość podkreślił, że wyzwaniem na następne stulecie jest dotrzymanie kroku i konkurencyjności w wyścigu technologicznym.

– Dotyczy to także sposobów i bezpieczeństwa dostaw energii. To element bezpieczeństwa gospodarki i całego państwa. Na naszych oczach rewolucjonizowane są technologie. Będzie to w dużym stopniu dotyczyło sposobów magazynowania energii. Wtedy odnawialne źródła energii zyskają nowe życie – tłumaczył.

– Ważne też będzie zarządzanie popytem na energię, co zmniejszy problem z pikami zapotrzebowania – dodał.

Smog

Naimski zauważył, że zlikwidowanie problemy smogu systemowo to bardzo trudna rzecz. – Nie stanie się to w wyniku kilku decyzji w 2 lata – przyznał.

Podkreślił, że trują nas kominy, gdzie często pali się śmieciami. – To wynika z biedy. Wiele osób w Polsce nie stać na dobre paliwo. Ogrzewają domy tym, co mają pod ręką – mówił.

– Wprowadzamy pilotażowy program. Zapłacimy z funduszy publicznych za termomodernizację domów, które tego wymagają, a właścicieli na to nie stać. Będziemy też wspierali wymianę pieców. Wszystko to razem wymaga jeszcze edukacji – dodał.

Mogą Ci się również spodobać

Górnicy śnią o Ostrołęce

– Nie mówimy dzisiaj o tym, jakie kopalnie i w jaki sposób trzeba zorganizować, ...

PGNiG i Gazprom spierają się o taryfy w EuRoPol Gazie

Polacy zabiegają o wzrost stawek za przesył błękitnego paliwa gazociągiem jamalskim. Ich działania blokuje ...

Paryski szczyt wyznaczy nam politykę?

Polityka Energetyczna Polski powinna uwzględniać unijne plany ochrony klimatu i budowy wspólnego rynku energii, ...

Lotos odebrał ładunek ropy z Kanady

Grupa Lotos odebrała w sobotę w Naftoporcie ładunek 100 tys. ton (blisko 700 tys. ...

Czas na zieloną rewolucję

W 2009 roku ukazała się w Polsce książka Thomasa L. Friedmana „Gorący, płaski i ...

Od początku czerwca Łódź przestała płacić rachunki za prąd, a Skarbowi Państwa grozi pozwem za niedotrzymanie obietnic

Gminy za prąd płacą i płaczą. W urzędach narasta bunt

Samorządy nie dostały dotąd obiecanych rekompensat za wyższe rachunki za energię. Lokalni włodarze szukają ...