Polenergia poprawia wyniki

Bloomberg

W III kwartale tego roku Polenergia utrzymała dotychczasową dynamikę wzrostu kluczowych wyników finansowych.

Zysk netto grupy w okresie czerwiec-wrzesień wzrósł rok do roku z 7,6 mln zł do 20,7 mln zł. Skorygowany zysk netto za trzy kwartały 2015 r. wyniósł 63,8 mln zł (wzrost o 83 proc. r/r), a skorygowana EBITDA sięgnęła do poziomu 163,5 mln zł, czyli była wyższa o 43 proc. Po trzecim kwartale spółka podtrzymuje prognozę zysku na rok 2015. Po trzech kwartałach Polenergia odnotowała 80 proc. wykonania prognozy na poziomie EBITDA i 88 proc. na poziomie zysku netto. Założeniem było wypracowanie 204 mln zł EBITDA i 72,4 mln zł zysku netto.

W III kwartale na poziomie EBITDA widać znaczący wzrost segmentu energetyki wiatrowej (o 12,2 mln zł r/r), który Polenergia zawdzięcza uruchomieniu w tym roku nowych farm wiatrowych, a także korzystnym warunkom wietrznym. Do użytku oddano farmy Gawłowice, Rajgród oraz Skurpie oraz korzystnym warunkom wietrznym. Analogicznie, za pierwsze trzy kwartały widać wzrost o 44,5 mln zł segmentu energetyki wiatrowej.

– Pozytywnie oceniamy perspektywy rynku energetyki odnawialnej w Polsce i zamierzamy być beneficjentem nowej ustawy o OZE. Jesteśmy bardzo dobrze przygotowani do udziału w pierwszej aukcji, w której planujemy wystawić 280 MW. Najwięcej spośród rynkowych graczy – powiedział Zbigniew Prokopowicz, prezes Polenergii.

Za trzy kwartały br. Polenergia odnotowała także wyraźną poprawę wyników w segmencie obrotu, którego EBITDA wzrosła o 3,2 mln zł r/r. Za wynik odpowiedzialny jest wzrost optymalizacji obrotu energią w ramach grupy, a także koncentracja na najbardziej rentownych segmentach rynku energii i gazu. Stabilne wyniki zostały wypracowane przez segmenty energetyki konwencjonalnej (kogeneracji na gazie) i dystrybucji, wraz z poprawą wyników segmentu biomasy.

W sierpniu br., Elektrociepłownia Nowa Sarzyna przeprowadziła pierwsze w Polsce, systemowe uruchomienie węglowego bloku Elektrowni Połaniec poprzez zasilanie bezpośrednią linią z siłowni i utworzenie wyspy z krajowego systemu energetycznego.

Na koniec III kwartału br. Polenergia dysponowała łączną zainstalowaną mocą na poziomie 308 MW, z czego 183,5 MW pochodziło z farm wiatrowych i 124 MW z kogeneracji na gazie (15 proc. udział w rynku krajowym wytwarzania energii z gazu ziemnego). Kolejne 61,8 MW farm wiatrowych jest w trakcie realizacji – rozbudowa FW Skurpie o 6,9 MW i FW Gawłowice o 6,9 MW oraz budowa FW Mycielin o łącznej mocy 48 MW. Do końca 2015 r. wielkość portfela projektów wiatrowych Polenergii będzie wynosić około 245 MW, co uplasuje spółkę na drugiej pozycji na rynku operacyjnych farm wiatrowych w Polsce. Polenergia szacuje, że wielkość produkcji z projektów wiatrowych oddanych w 2015 r. będzie wynosić 280 GWh.

Dodatkowo, Polenergia posiada portfel farm wiatrowych w fazie developmentu liczący 730 MW, z czego 6 projektów o łącznej mocy 280 MW zostanie przygotowanych do udziału w pierwszej aukcji oczekiwanej w I połowie przyszłego roku, a ok. 450 MW weźmie udział w aukcjach w latach 2017-2019.

Kluczowym aktywem w portfelu Polenergii, w istotny sposób wpływającym na długoterminowy wzrost wartości grupy, jest projekt budowy morskich farm wiatrowych na Bałtyku o łącznej mocy 1,2 GW. Wydanie decyzji środowiskowej dla pierwszych 600 MW przewidywane jest na I kwartał 2016 roku, a dla kolejnych 600 MW na II połowę przyszłego roku. Eksperci oceniają, że inwestycje w morską energetykę wiatrową będą miały bardzo pozytywny wpływ na krajową gospodarkę.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Pierwszy lot samolotu elektrycznego w Finlandii

Pipistrel Alpha Electro to pierwszy samolot elektryczny, który odbył swój dziewiczy lot w Finlandii. ...

PE przyjął nowelizację dyrektywy gazowej

Podmorskie części gazociągów na obszarze wspólnoty znajdą się pod reżimem przepisów trzeciego pakietu energetycznego. ...

Coraz mniej polskiego węgla

Spadku wydobycia czarnego paliwa jak na razie nie udało się zatrzymać. Spółki górnicze są ...

Rosja: Gerhard Schroeder we władzach Rosnieftu

Były kanclerz Niemiec Gerhard Schroeder został wybrany w piątek na członka rady dyrektorów rosyjskiego ...

PSE: Nowy rekord zapotrzebowania na moc latem

Polskie Sieci Elektroenergetyczne poinformowały o wtorkowym rekordowym zapotrzebowaniu na moc elektryczną w szczycie rannym ...

Producenci węgla inwestują na potęgę

W portfelach dostawców sprzętu i usług górniczych już widać rosnące nakłady branży górniczej na ...