#RZECZoBIZNESIE: Maciej Kowalski: Rynek energii zmierza w kierunku dalszego rozdrobnienia

tv.rp.pl

Cyfryzacja biznesu będzie kluczowa po stronie redukcji kosztów operacyjnych – mówi Maciej Kowalski, dyrektor zarządzający Enefit, spółki córki największej estońskiej firmy energetycznej, gość programu Pawła Rożyńskiego.

Gość tłumaczył, że dla Eesti Energii Estonia okazała się za mała i nastąpiła ekspansja do pozostałych krajów bałtyckich, Łotwy i Litwy. – Po 10 latach grupa zdecydowała o dalszej ekspansji i Polska była naturalnym kierunkiem. Podobna działalność będzie uruchamiana też w Skandynawii – mówił Kowalski.

– W Polsce rozpoczęliśmy już sprzedaż na większą skalę do klientów biznesowych jesienią tego roku. Mamy już kilkudziesięciu przemysłowych klientów, zarówno w sprzedaży energii elektrycznej jak i gazu ziemnego. Naszymi klientami są np. Opus Film (wytwórnia filmowa która była naszym pierwszym klientem), Decathlon czy Neonet – tłumaczył.

Przyznał, że głównym źródłem energii jest Towarowa Giełda Energii oraz kontrakty bilateralne z lokalnymi producentami. – Rozpoczęliśmy też kontraktację z lokalnymi małymi wytwórcami z odnawialnych źródeł energii – zdradził.

Kowalski zaznaczył, że prezes grupy dąży do tego, aby osiągnąć w przyszłości 5 proc. udział w rynku.

Gość przyznał, że rynek zmierza w kierunku dalszego rozdrobnienia. – Obecnie jest 400 koncesji na obrót energią elektryczną. Prawdziwych graczy jest znacznie mniej, bo kilkudziesięciu – mówił.

– Cyfryzacja biznesu będzie kluczowa po stronie redukcji kosztów operacyjnych. Z tym spotyka się teraz energetyka w całej Europie – dodał.

Gość tłumaczył, że pierwszy sektor z którym rozpoczęli współpracę to duzi konsumenci energii i gazu. – Rozwijamy już sprzedaż do małych i średnich przedsiębiorstw. Na razie nie prowadzimy działań wymierzonych w kierunku klienta indywidualnego – mówił.

Przyznał, że w Polsce brakuje jasnej wizji i regulacji odnośnie zdalnego pomiaru. – Polska zatrzymała się w wymianie liczników na cyfrowe, co jest podstawą do nowoczesnego handlu do klienta. W Estonii zostały już wymienione wszystkie liczniki i handel w ponad 90 proc. odbywa się w sposób całkowicie cyfrowy – tłumaczył.

Kowalski wyjaśnił, że duży przemysł już przeprowadził pierwsze zmiany dostawcy i tam oferty między poszczególnymi graczami nie różnią się dużo. – To mogą być nawet dziesiątki groszy na megawatogodzinę różnicy. Bardziej istotne jest to czy partner wytrzyma konkurencję – mówił.

– W segmencie małych przedsiębiorstw stosunkowo niewielka liczba skorzystała z rynku energii. Przy pierwszym kontakcie z rynkiem oszczędności mogą sięgać nawet 30 proc. – dodał.

Energetyka ulega obecnie olbrzymiej transformacji, również w Polsce. – Nikt nie wiem jak będzie wyglądał rynek energii za 1-5 lat – ocenił.

Gość zdradził, że firma pracuje nad pozyskaniem źródeł fotowoltaicznych w Polsce. – Rozważamy zakup portfeli farm fotowoltaicznych. Strategią grupy jest zwiększenie z kilku do 40 proc. portfela generacyjnego w źródłach odnawialnych. Polska jest rynkiem, który mimo różnych zawirowań, nadal umożliwia tego typu inwestycje. Nie wykluczamy w przyszłości innych technologii – mówił.

Zaznaczył, że system aukcyjny wydaje się wystarczająco atrakcyjny z punktu widzenia inwestorów i bezpieczny z punktu widzenia finansującego.

Kowalski ocenił, że obecnie sprzedaż gazu jest na granicy racjonalności biznesowej. – Rynek jest mocno przyduszony przez politykę cenową, którą mamy na rynku – stwierdził.

Mogą Ci się również spodobać

Greenpeace: Polskie lobby węglowe straciło ważnego sojusznika

Klamka zapadła: Niemcy ogłosili, że odchodzą od węgla. Powinni jednak zdecydowanie przyspieszyć ten proces. ...

Sesja OPEC bez decyzji, gorycz w Wiedniu

Ministrowie krajów OPEC nie potrafili ustalić w Wiedniu nowego limitu wydobycia ropy. Brak decyzji ...

Rosja rządzi na rynku ropy

Rosjanie wyprzedzili Arabię Saudyjską w wydobyciu ropy. We wrześniu pompowali średnio 10,249 milionów baryłek ...

Merkel robi biznes z Putinem

Szybka budowa Nord Stream 2 ma zwieńczyć ocieplenie relacji Niemiec z Rosją. USA grożą ...

Nowy projekt energetyczny Orlenu

W Trzebini zostanie zrealizowany projekt energetyczny polegający m.in. na zastąpieniu istniejącego kotła węglowego nowymi ...

Gazprom chce renegocjować cenę w kontrakcie jamalskim

Rosjanie wystąpili do PGNiG z wnioskiem o zmianę warunków dostaw gazu do Polski. To ...