Energetyka straci miliony, ale minister zyskał czas

To już pewne – nowe ceny energii elektrycznej dla gospodarstw domowych nie wejdą w życie od 1 stycznia 2019 r. Dla firm energetycznych oznacza to realne straty, ale minister energii zyskał czas na dopracowanie mechanizmów wsparcia dla odbiorców i przekonanie energetyki, by skorygowała w dół wnioski o podwyżki taryf.

Publikacja: 18.12.2018 17:25

Energetyka straci miliony, ale minister zyskał czas

Foto: Adobe Stock

Obecnie firmy oczekują około 20 – 25 – procentowych podwyżek. Tymczasem każdego dnia z rządu płyną deklaracje, że ceny energii w przyszłym roku nie pójdą w górę. – Presja na firmy energetyczne jest ogromna – przyznaje nieoficjalnie przedstawiciel branży energetycznej.
We wtorek prezes Urzędu Regulacji Energetyki po raz kolejny wezwał sprzedawców prądu i operatorów sieci do przedstawienia informacji, które pozwolą mu zebrać kompletny materiał potrzebny do zatwierdzenia taryf. Firmy mają czas na odpowiedź do 3 stycznia. Zgodnie z prawem nowe ceny mogą wejść w życie najwcześniej 14 dni od dnia opublikowania zatwierdzonych przez prezesa URE taryf.
Regulator zażądał wyjaśnień od firm już w ubiegłym tygodniu, tuż po informacji o wartych miliard złotych oszczędnościach tych spółek. Wysłanie kolejnego wezwania tłumaczy koniecznością wyjaśnienia wszelkich okoliczności i wątpliwości. – Na poprzednie wezwanie regulatora odpowiedziały wszystkie wezwane spółki, jednak ich odpowiedzi były dalece niewystarczające do zakończenia postępowań administracyjnych – tłumaczy Agnieszka Głośniewska, rzeczniczka URE.
Przedstawiciele branży nieoficjalnie szacują, że każdy dzień zwłoki we wprowadzeniu nowych, wyższych cenników to straty sięgające kilku milionów złotych łącznie dla wszystkich czterech grup energetycznych. Analitycy studzą jednak emocje. – Opóźnienia we wprowadzeniu taryf na 2019 r. nie postrzegam jako problemu dla koncernów energetycznych, ani nie jest to w mojej ocenie czynnik, który mógłby rzutować na notowania tych firm – twierdzi Paweł Puchalski, analityk Santander BM.
W jego ocenie najważniejsze jest to, by podwyżki w ogóle się pojawiły. Według jego wyliczeń koszty produkcji energii wzrosły o około 33 proc., dlatego tylko takiej wielkości podwyżka cen energii byłaby w pełni uzasadniona. Mniejsza podwyżka lub jej brak oznaczać będą, że firmy energetyczne poniosą straty. – Nie znamy jeszcze ani cen energii na 2019 r., ani mechanizmów wsparcia dla odbiorców energii, ale moim zdaniem na koniec dnia koszty związane z zamrożeniem rachunków dla klientów indywidualnych poniosą spółki energetyczne. I oceniam to jako bardzo istotne ryzyko dla wyników i wyceny spółek kontrolowanych przez Skarb Państwa – ostrzega Puchalski.
Pozostało 100% artykułu
Ceny Energii
Odmrożenie cen energii oznacza skok czynszów. Ale jest ratunek
Ceny Energii
Po świętach poznamy pakiety osłon chroniących przed podwyżkami cen ciepła i prądu
Ceny Energii
Brakuje pieniędzy na rekompensaty za mrożenie cen energii
Ceny Energii
Pusta kasa rekompensat za mrożenie cen ciepła. Za prąd też?
Ceny Energii
O ile wzrosną ceny prądu? Są pierwsze analizy