Egipt zatwierdził atomowe kontrakty z Rosją

123rf.com

Kair parafował cztery kontrakty z Moskwą na budowę pierwszej w kraju elektrowni atomowej.

Egipski rząd poinformował dziś, że parafował pakiet czterech kontraktów na budowę elektrowni atomowej ed-Dabaa.

„Negocjacje z rosyjską stroną zostały zakończone, tak jeżeli chodzi o stronę techniczną, administracyjną jak i finansową inwestycji. Osiągnęliśmy pełne porozumienie we wszystkich punktach czterech kontraktów dotyczących budowy elektrowni. Zostały one przez nas parafowane” – poinformował Muhammed Shaker minister energii Egiptu, cytowany przez agencję Prime.

Shaker dodał, że do końca roku odbędzie się ceremonia wmurowania kamienia węgielnego pod budowę. Wykonawcą jest rosyjski gigant branży atomowej – Rosatom.

W 2015 r Rosja złożyła Egiptowi ofertę budowy „kompleksowej infrastruktury atomowej” na bazie elektrowni jądrowej z rosyjską technologią. Strona egipska ją przyjęła i strony podpisały wtedy wstępne porozumienie.

Dziś wiadomo, że elektrownia będzie miała cztery reaktory o łącznej mocy 1,2 GW. Zana jest też lokalizacja – osada Dabaa na zachód od Aleksandrii nad Morzem Śródziemnym. Lokalizacja została potwierdzona ekspertyzą Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (IAEA), którzy uznali ją za odpowiednią do tego typu inwestycji. Strona rosyjska sfinansuje inwestycję udzielając Egiptowi preferencyjnego kredytu na 25 mld dol.

Taką metodę, Rosjanie zastosowali już w innych krajach m.in. na Białorusi i w Turcji czyli sfinansowania budowy w zamian za późniejszą sprzedaż prądu i długoletnie zarządzanie. W takim pakiecie jest też zazwyczaj odbiór odpadów i dostarczanie paliwa, serwis oraz ewentualne inne inwestycje np. zakłady wzbogacania uranu czy na potrzeby medyczne, które Rosjanie zbudowali w Iranie.

Rosatom buduje obecnie elektrownie w Chinach, Indiach i na Białorusi. W Państwie Środka gdzie Rosjanie stawiają pierwszą elektrownię jądrową oraz zakłady wzbogacania uranu, liczą na przedłużenie dotychczasowej współpracy i nowe kontrakty. Chińskie zapotrzebowanie na energię jest największe na świecie, a według prognoz wzrośnie o 35 proc do 2040 r.

Rosatom wygrał też w 2014 r przetarg na rozbudowę siłowni w Finlandii oraz czeskiego Temelina i na Węgrzech (Pars). Koncern to dziś światowy lider we wzbogacaniu uranu. Dysponuje drugimi na świecie zasobami uranu (632 tys. ton). Według własnych danych należy do niego 40 proc.

Kair liczy, że elektrownia ed-Dabaa rozpocznie pracę w 2024 r.

Mogą Ci się również spodobać

Naimski: mamy pozytywny plan ws. gazu

Współpraca rosyjsko-niemiecka, którą w tej chwili obserwujemy, zmierza do ugruntowania dominacji rosyjskiego Gazpromu, który ...

RWE umacnia się na Węgrzech

Należąca do RWE węgierska grupa ELMŰ-ÉMÁSZ przejmuje klientów biznesowych i przemysłowych firmy TIGÁZ – ...

Nowe źródła ciepła i energii

Polska energetyka się zmienia, coraz częściej producenci energii wykorzystują w swoich elektrowniach i elektrociepłowniach ...

Orlen zaktualizował strategię

Płocki koncern chce w latach 2019-2020 osiągać średnioroczny zysk EBITDA na poziomie 10,3 mld ...

Czyste powietrze jest możliwe, trzeba zrobić pierwszy krok

W lawinowym tempie przybywa wniosków o pieniądze na wymianę systemu grzewczego i ocieplenie domu. ...

Gazowe zwycięstwo Ukrainy

Ukraina stała się niezależna energetycznie dzięki wyrokowi trybunału arbitrażowego w Sztokholmie. Taką opinię prezydent ...