Więcej energii i ciepła na Podkarpaciu

PGE Polska Grupa Energetyczna i PGE Energia Ciepła podpisały z marszałkiem województwa podkarpackiego list intencyjny w sprawie budowy drugiej linii technologicznej w spalarni odpadów komunalnych w Rzeszowie.

Podczas Kongresu 590, który odbywał się w Jasionce pod Rzeszowem, władze PGE Polskiej Grupy Energetycznej, PGE Energia Ciepła oraz marszałek województwa podkarpackiego podpisali list intencyjny dotyczący wspólnych działań na rzecz budowy drugiej linii technologicznej w Instalacji Termicznego Przetwarzania z Odzyskiem Energii (ITPOE) w Rzeszowie.

Nowoczesność i ekologia

– Już projektując rzeszowską spalarnię odpadów, przygotowaliśmy drugą linię technologiczną. W najbliższym czasie projektem uruchomienia drugiej nitki zajmie się Komitet Inwestycyjny Polskiej Grupy Energetycznej – mówił podczas uroczystości Ryszard Wasiłek, wiceprezes ds. operacyjnych PGE Polskiej Grupy Energetycznej. – Pierwsza linia technologiczna działa bardzo dobrze – dodał.

Rzeszowska ITPOE została wybudowana zaledwie tok temu. Jest to nowoczesny i ekologiczny obiekt, służący do unieszkodliwiania odpadów komunalnych. Jednocześnie pozwala na odzyskiwanie energii zawartej w odpadach w procesie ich termicznego przekształcania. W efekcie wysokosprawnej kogeneracji produkowane są tu energia elektryczna i ciepło, z których korzystają mieszkańcy i instytucje w Rzeszowie.

Przedstawiciel PGE Polskiej Grupy Energetycznej podkreślił, że obok celów biznesowych planowana inwestycja wpisuje się w cele środowiskowe regionu.

– Cieszy nas, że PGE przyczynia się do realizacji celów związanych z ochroną środowiska w województwie podkarpackim. Druga linia technologiczna wymaga jeszcze decyzji korporacyjnych, które będą podejmowane w najbliższym czasie – zapowiedział Ryszard Wasiłek.

Druga linia technologiczna ma zwiększyć wydajność zakładu ze 100 tys. do 180 tys. ton rocznie. Przed jej realizacją będą jeszcze prowadzone analizy techniczne i ekonomiczne uwzględniające aktualną i prognozowaną sytuację na rynku odpadów możliwych do termicznego przetworzenia w ITPOE.

W stronę zrównoważonego rozwoju

– PGE Energia Ciepła ma przede wszystkim za cel bezpieczne dostarczanie ciepła naszym klientom. Ale angażujemy się także w inicjatywy dla społeczności lokalnych. I list intencyjny w sprawie budowy drugiej linii technologicznej w rzeszowskim zakładzie jest tego przykładem – powiedział Wojciech Dąbrowski, prezes PGE Energia Ciepła.

– Naszą ambicją jest bycie lokalnym partnerem wspierającym samorządy w rozwoju ciepłownictwa, a także w działaniach na rzecz gospodarki odpadami komunalnymi. Podpisanie listu intencyjnego w sprawie budowy drugiej linii instalacji ITPOE jest tego potwierdzeniem. Planowana budowa wpłynie na zrównoważony i niskoemisyjny rozwój Podkarpacia, poprawiając jakość powietrza w regionie – dodał Wojciech Dąbrowski.

Cel: kompletny system gospodarki odpadami

– Decyzja o budowie II linii Instalacji Termicznego Przetwarzania z Odzyskiem Energii w Rzeszowie jest bardzo ważna. Pozwoli ona dalej racjonalizować gospodarkę odpadami w regionie. Ten rynek dynamicznie się rozwija – mówił Władysław Ortyl, marszałek województwa podkarpackiego.

– To także element dbania o środowisko. Chcielibyśmy, aby środowisko Podkarpacia było bardzo czyste i aby jak najefektywniej można było wykorzystywać odpady, w tym przypadku do wytwarzania energii i ciepła dla Rzeszowa i okolicznych samorządów – dodał.

Jak wskazał, inwestycja wpisuje się w postanowienia aktualizowanego Wojewódzkiego Planu Gospodarowania Odpadami Województwa Podkarpackiego. Celem samorządu Podkarpacia jest stworzenie kompletnego systemu gospodarowania odpadami, w tym stworzenie infrastruktury niezbędnej do osiągnięcia najbardziej ekologicznych rozwiązań w zakresie gospodarki odpadami komunalnymi.

W ostatnim czasie zmieniły się regulacje dotyczące dostarczania odpadów do instalacji ich przetwarzania. W związku z tym PGE Energia Ciepła zobowiązana będzie ogłosić postępowanie zgodne z wymogami prawa zamówień publicznych na dostawę paliwa do Instalacji Termicznego Przetwarzania z Odzyskiem Energii.

— Partnerem relacji jest Polska Grupa Energetyczna

Mogą Ci się również spodobać

Dobre wyniki kwartalne KGHM mimo zawirowań związanych z COVID-19

KGHM to jedna z największych firm w Polsce, ale także czołowy producent miedzi i ...

Większe ulgi w Norwegii dla sektora naftowego

Parlament Norwegii zatwierdził dodatkowe ulgi podatkowe dla sektora ropy i gazu oprócz proponowanych przez ...

Klimatyczny brainstorming. Nie tylko na transparentach.

Młodzież bierze klimat w swoje ręce. Nie tylko trzymając transparenty – te już nie ...

PGE rewiduje strategię, efekty pod koniec roku

W I półroczu tego roku PGE zanotowało 5,06 mld zł straty netto, przypadającej na ...

Rosjanie korzystają na droższej ropie i gazie

Budżet Federacji ratują szybko rosnące dochody z eksportu surowców energetycznych. To efekt porozumienia OPEC+. ...

Michał Kurtyka, wiceminister środowiska, pełnomocnik rządu ds. konferencji klimatycznej w Katowicach

Kurtyka: Katowice tworzą historię globalnej polityki klimatycznej

Warto osiągnąć porozumienie w Katowicach mimo różnych interesów tak wielu uczestników konferencji – mówi Michał ...