Więcej energii i ciepła na Podkarpaciu

PGE Polska Grupa Energetyczna i PGE Energia Ciepła podpisały z marszałkiem województwa podkarpackiego list intencyjny w sprawie budowy drugiej linii technologicznej w spalarni odpadów komunalnych w Rzeszowie.

Podczas Kongresu 590, który odbywał się w Jasionce pod Rzeszowem, władze PGE Polskiej Grupy Energetycznej, PGE Energia Ciepła oraz marszałek województwa podkarpackiego podpisali list intencyjny dotyczący wspólnych działań na rzecz budowy drugiej linii technologicznej w Instalacji Termicznego Przetwarzania z Odzyskiem Energii (ITPOE) w Rzeszowie.

Nowoczesność i ekologia

– Już projektując rzeszowską spalarnię odpadów, przygotowaliśmy drugą linię technologiczną. W najbliższym czasie projektem uruchomienia drugiej nitki zajmie się Komitet Inwestycyjny Polskiej Grupy Energetycznej – mówił podczas uroczystości Ryszard Wasiłek, wiceprezes ds. operacyjnych PGE Polskiej Grupy Energetycznej. – Pierwsza linia technologiczna działa bardzo dobrze – dodał.

Rzeszowska ITPOE została wybudowana zaledwie tok temu. Jest to nowoczesny i ekologiczny obiekt, służący do unieszkodliwiania odpadów komunalnych. Jednocześnie pozwala na odzyskiwanie energii zawartej w odpadach w procesie ich termicznego przekształcania. W efekcie wysokosprawnej kogeneracji produkowane są tu energia elektryczna i ciepło, z których korzystają mieszkańcy i instytucje w Rzeszowie.

Przedstawiciel PGE Polskiej Grupy Energetycznej podkreślił, że obok celów biznesowych planowana inwestycja wpisuje się w cele środowiskowe regionu.

– Cieszy nas, że PGE przyczynia się do realizacji celów związanych z ochroną środowiska w województwie podkarpackim. Druga linia technologiczna wymaga jeszcze decyzji korporacyjnych, które będą podejmowane w najbliższym czasie – zapowiedział Ryszard Wasiłek.

Druga linia technologiczna ma zwiększyć wydajność zakładu ze 100 tys. do 180 tys. ton rocznie. Przed jej realizacją będą jeszcze prowadzone analizy techniczne i ekonomiczne uwzględniające aktualną i prognozowaną sytuację na rynku odpadów możliwych do termicznego przetworzenia w ITPOE.

W stronę zrównoważonego rozwoju

– PGE Energia Ciepła ma przede wszystkim za cel bezpieczne dostarczanie ciepła naszym klientom. Ale angażujemy się także w inicjatywy dla społeczności lokalnych. I list intencyjny w sprawie budowy drugiej linii technologicznej w rzeszowskim zakładzie jest tego przykładem – powiedział Wojciech Dąbrowski, prezes PGE Energia Ciepła.

– Naszą ambicją jest bycie lokalnym partnerem wspierającym samorządy w rozwoju ciepłownictwa, a także w działaniach na rzecz gospodarki odpadami komunalnymi. Podpisanie listu intencyjnego w sprawie budowy drugiej linii instalacji ITPOE jest tego potwierdzeniem. Planowana budowa wpłynie na zrównoważony i niskoemisyjny rozwój Podkarpacia, poprawiając jakość powietrza w regionie – dodał Wojciech Dąbrowski.

Cel: kompletny system gospodarki odpadami

– Decyzja o budowie II linii Instalacji Termicznego Przetwarzania z Odzyskiem Energii w Rzeszowie jest bardzo ważna. Pozwoli ona dalej racjonalizować gospodarkę odpadami w regionie. Ten rynek dynamicznie się rozwija – mówił Władysław Ortyl, marszałek województwa podkarpackiego.

– To także element dbania o środowisko. Chcielibyśmy, aby środowisko Podkarpacia było bardzo czyste i aby jak najefektywniej można było wykorzystywać odpady, w tym przypadku do wytwarzania energii i ciepła dla Rzeszowa i okolicznych samorządów – dodał.

Jak wskazał, inwestycja wpisuje się w postanowienia aktualizowanego Wojewódzkiego Planu Gospodarowania Odpadami Województwa Podkarpackiego. Celem samorządu Podkarpacia jest stworzenie kompletnego systemu gospodarowania odpadami, w tym stworzenie infrastruktury niezbędnej do osiągnięcia najbardziej ekologicznych rozwiązań w zakresie gospodarki odpadami komunalnymi.

W ostatnim czasie zmieniły się regulacje dotyczące dostarczania odpadów do instalacji ich przetwarzania. W związku z tym PGE Energia Ciepła zobowiązana będzie ogłosić postępowanie zgodne z wymogami prawa zamówień publicznych na dostawę paliwa do Instalacji Termicznego Przetwarzania z Odzyskiem Energii.

— Partnerem relacji jest Polska Grupa Energetyczna

Mogą Ci się również spodobać

Energetyka się buntuje. Teraz czas na Energę

Nie ma spraw, które by nas różniły – przekonuje z kolei minister skarbu Andrzej ...

Unia już wie, czym zastąpić gaz z Rosji

Komisja Europejska wybrała 14 priorytetowych projektów gazowych, które pozwolą zmniejszyć zależność od dostaw z ...

Shell traci dziesięć razy

Zysk brytyjsko-holenderskiego giganta paliwowego zmniejszył się w pierwszym kwartale 9,9 razy. Royal Dutch Shell ...

Energa chce uznania nieważności umów na certyfikaty. Zyska 2,1 mld zł

Energa chce zaprzestać realizacji umów na kupno zielonych certyfikatów. Otrzymują je właściciele instalacji odnawialnych ...

Bitwa o ukraiński atom

Rosja chce przywrócić sobie kontrolę nad energetyką jądrową Ukrainy. Moskwa już znalazła sojusznika w… ...

Opozycja przejmuje naftowy aktyw Wenezueli w USA

Amerykańska spółka-córka państwowego koncernu paliwowego Wenezueli kontrolowana jest przez lidera opozycji uznawanego przez większość świata ...