Jak zmieniać polską energetykę

Kolejne unijne pakiety klimatyczno-energetyczne wyznaczają cele redukcji emisji CO2 i zanieczyszczeń, poprawy efektywności energetycznej i wzrostu udziału źródeł odnawialnych. Jak na te wyzwania odpowiadają polskie firmy?

Polska stoi u progu daleko idących zmian w sektorze wytwarzania energii elektrycznej. Co planuje zrobić, by wpisać się w globalne trendy? Jaką drogą powinna podążać? Skąd wziąć na to pieniądze? O tych zagadnieniach dyskutowali w Rzeszowie eksperci podczas debaty „Miks energetyczny Polski w 2040. Jak finansować transformację energetyczną?”.

Wizja zmian

Czy polskie firmy energetyczne mają wizję tych zmian?

– Oczywiście, mamy wizję, jak PGE będzie wyglądać za 20 lat. Zakres naszego miksu jest bardzo szeroki – powiedział Ryszard Wasiłek, wiceprezes ds. operacyjnych PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

– Musimy przy tym pamiętać o nowych regulacjach, które bardzo mocno wpływają na cały sektor. Chodzi m.in. o BAT (standardy emisji zanieczyszczeń dla dużych zakładów przemysłowych w UE – red.), o odpowiednie przystosowanie do 2021 r. aktywów do nowych wymogów, aby uniknąć dodatkowych obciążeń. I także o słynny zapis 550 (mówi o ograniczeniu pomocy publicznej w ramach krajowych rynków mocy tylko do elektrowni emitujących mniej niż 550 g CO2/kWh – red.). Bardzo pomocny z kolei dla nas jest rynek mocy – wymieniał wiceprezes PGE.

Jak koncern przygotowuje się do tych zmian i jak widzi rynek za 20 lat? –Spodziewamy się, że generalnie ok. 2040 r. miks energetyczny w Polsce będzie wyglądał w ten sposób, że podstawę funkcjonowania systemu będą stanowiły aktywa energetyki jądrowej, będzie także bardzo duży udział odnawialnych źródeł energii. Niezwykle istotne będą również aktywa gazowe, które będą stabilizatorem systemu ze względu na niestabilność OZE. I wreszcie pracować będą wciąż te bloki węglowe, które są najnowocześniejsze i najefektywniejsze, czyli te, które obecnie kończymy budować. Wśród nich będą m.in. nasze bloki 5 i 6 w Elektrowni Opole i 7 w Turowie oraz jednostki w Jaworznie, Kozienicach i Ostrołęce – ocenił.

Atomowe wsparcie

Nawiązując do tego planu, przedstawił stan prac dotyczących budowy elektrowni atomowej. Do tego celu została powołana spółka celowa, w której PGE jest jednym z udziałowców. – W tej chwili, zgodnie z harmonogramem, robimy badania lokalizacyjne i badania środowiskowe. Myślę, że te badania zostaną zakończone za dwa lata. I będziemy mogli powiedzieć, że w tych dwóch lokalizacjach, na których pracujemy (Lubiatowo-Kopalino oraz Żarnowiec – red.), ta energetyka będzie mogła funkcjonować. A dzięki temu będzie można realizować zapisy wynikające z polityki energetycznej Polski 2040, czyli programu dla polskiej energetyki.

Z kolei w zakresie odnawialnych źródeł energii PGE pracuje obecnie nad dwoma programami. Pierwszy dotyczy energetyki wiatrowej na morzu. – Mamy trzy lokalizacje i w tej chwili bardzo intensywnie tam pracujemy. Ogłosiliśmy też konkurs na partnera strategicznego, który wniesie know-how do naszej działalności w tym zakresie. Oferty zostały złożone, w najbliższym czasie zostaną przeanalizowane i wybierzemy partnera – powiedział Wasiłek. Dodał, że „jakość tych ofert wskazuje, że będzie to bardzo dobry partner”.

Drugi program, który realizuje PGE, dotyczy pozyskania 2,5 GW mocy z instalacji fotowoltaicznych. – Ten program wymaga bardzo dużego zaangażowania i bardzo intensywnie nad nim pracujemy – podkreślił wiceprezes PGE.

Wspomniał także o wyzwaniach związanych z wyczerpywaniem się obecnych złóż węgla brunatnego. – Sprawiedliwa transformacja tych obszarów wymaga zaangażowania rządu, samorządu, koncernów przy współudziale unijnych instrumentów i funduszy – powiedział wiceprezes PGE. Na koniec podkreślił, że transformacja polskiego sektora wytwarzania przerasta możliwości pozyskiwania finansowania przez grupy energetyczne, w związku z czym potrzebne są nowe instrumenty finansowe i fundusze.

O działaniach PGNiG w obszarze pozyskiwania gazu mówił z kolei prezes spółki Piotr Woźniak. Przypomniał, że PGNiG ma obecnie łącznie 24 koncesje na szelfie norweskim. Podkreślił, że na jednej z tych koncesji, o nazwie Shrek, PGNiG pełni funkcję operatora. Przypomniał, że spółka za granicą działa także w Pakistanie i w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Prezes PGNiG mówił też sporo o pozyskiwaniu metanu i planach rozwoju w tym zakresie. A także o kierunkach dywersyfikacji dostaw surowca do Polski. W tym kontekście wymienił USA i Katar.

Filip Grzegorczyk, prezes Tauronu, przypomniał, że dobiegają końca inwestycje w ostatnie moce węglowe w Jaworznie oraz w Stalowej Woli. To jego zdaniem inwestycje bardzo ważne z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego państwa. Wskazał też, że koncern będzie w miarę możliwości zmieniał swój miks.

Z kolei o finansowaniu transformacji energetyki opowiadał Mirosław Kowalik, prezes Enei. Podkreślił, że to wyzwanie nie dotyczy tylko Polski, ale wszystkich firm w Europie. Wskazał także na konieczność odpowiedzialnego podejścia do zmian.

– Jeżeli patrzymy na to, ile będzie źródeł odnawialnych w miksie europejskim w kontekście neutralności klimatycznej w 2040, a niektórzy mówią o 2050 r., to trzeba na to spojrzeć z punktu widzenia właśnie tego, w jaki sposób źródła odnawialne komponować i zabezpieczyć bezpieczeństwo dostaw, żeby nie rozregulować krajowych systemów elektroenergetycznych – podsumował.

Mogą Ci się również spodobać

Upały znów uderzą w elektrownie

Nadciągająca fala upałów oznacza, że elektrownie będą miały kłopoty: złoży się na nie zarówno ...

Wraca polityczna moda na konsolidacje

Po pomyśle stworzenie koncernu paliwowo-surowcowego wraca idea fuzji Orlenu z Lotosem. O ewentualnej fuzji ...

Rosneft rozrabia na Sachalinie. Skarży partnerów

Rosyjski gigant paliwowy pozwał o równowartość blisko 1,5 mld dol. swoich biznesowych partnerów na ...

Połączenie Orlenu i Lotosu da duże oszczędności

Przegląd najciekawszych newsów z branży energetycznej ::”Parkiet”: Połączenie Orlenu i Lotosu da duże oszczędności ...

Pierwszy lot samolotu elektrycznego w Finlandii

Pipistrel Alpha Electro to pierwszy samolot elektryczny, który odbył swój dziewiczy lot w Finlandii. ...

Gazprom rusza z Nord Stream 2

Nie ma co się oszukiwać. Firma Nord Stream 2 istnieje i działa – powiedział ...