Tauron zadowolony z inicjatywy Ministra Energii

Fotorzepa/Tomasz Jodłowski

Tauron popiera decyzję dotyczącą zwiększenia transparentności na rynku obrotu energią.

Katowicki koncern z zadowoleniem przyjął inicjatywę Ministra Energii, który zamierza zaproponować projekt zmian legislacyjnych wprowadzających 100-procentowe obligo giełdowe dla energii elektrycznej (z wyłączeniem kogeneracji i energii ze źródeł odnawialnych).

Czytaj także: Krzysztof Tchórzewski: Wprowadzamy cały obrót energią elektryczną na giełdę

– Pomysł Ministerstwa Energii, by 100 proc. energii było handlowane poprzez giełdę jest świetny i głęboko przemyślany, bo jednym posunięciem rozwiązuje kilka strukturalnych problemów rynku – zauważa Filip Grzegorczyk, prezes Tauronu. Jak wyjaśnia, rozwiązuje to problem bilansu grup energetycznych, czyli tego, że jedne mają pozycję długą, a inne krótką (tj. albo mają zbyt dużo wytwarzania w stosunku do sprzedaży, albo większość energii sprzedawanej klientom końcowym muszą kupować na giełdzie – red.). Co więcej, 100 proc. obligo zapewni przejrzystość rynku i nie będzie już zarzutów o manipulację cenami. Giełda stanie się też rynkiem z dużą płynnością. – To wszystko leży w interesie konsumentów energii. To także bardzo dobra wiadomość dla grupy Tauron, która ma krótką pozycję i musi dokupować energię na giełdzie. Wysoka płynność zwiększy dostępność sprzedawanej energii tzn. będziemy mieli skąd ją kupić i cena będzie wiarygodna – dodaje Grzegorczyk.

Ze wstępnej oceny koncernu wynika, że zmiany te powinny być jednym z czynników stabilizujących ceny energii na rynku oraz zwiększyć transparentność obrotu energią, co przyniesie korzyści dla producentów energii oraz klientów.

W portfelu Taurona jest prawie 5,5 mln klientów, w tym blisko 5 mln gospodarstw domowych. Tauron obiecuje też, że zgodnie z wolą ministra od początku sierpnia będzie maksymalizować ilość energii sprzedawanej za pośrednictwem giełdy (TGE).

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Dla kogo fedruje Gazprom?

Rosyjski koncern pobił ośmioletni rekord wielkości wydobycia gazu. Nie wiadomo jednak, co zrobi z ...

Dobre wyniki Tauronu w I kwartale

Tauron zanotował 5-proc. wzrost przychodów, do 4,8 mld zł. Zwiększył się też wynik EBITDA ...

Dron KGHM pomoże ratować ludzi w kopalni

Podczas testów dron poradził sobie z wysoką temperaturą, dużą wilgotnością i zapyleniem – mówi ...

Arabska jesień w ropie

Arabia Saudyjska pompuje najwięcej w historii. W ciągu 10 miesięcy średnia produkcja wyniosła 10,2 ...

Fortum wykupi Duon do końca

Fortum Holding ogłosił przymusowy wykup ponad 7,96 mln akcji Duonu, uprawniających do 6,65 proc. ...

Trans Polonia kupiła Orlen Transport

PKN Orlen otrzymał za swoją firmę 84,5 mln zł. Wkrótce powinien też sfinalizować transakcję ...