Znane są przypadki, gdzie udało się zmniejszyć zużycie energii nawet czterokrotnie – mówi Piotr Pawlak, kierownik Działu Zarządzania Produktowego i Doradztwa Technicznego firmy Rockwool, gość programu Pawła Rożyńskiego.
Gość przyznał, że termoizolacja może przynieść duże korzyści. = Żeby uzyskać dobre efekty i ograniczyć zużycie energii, głównie na ogrzewanie, trzeba podejść do tematu kompleksowo – mówił Pawlak. – Znane są przypadki, gdzie udało się zmniejszyć zużycie energii nawet czterokrotnie – dodał.
Wyjaśnił, że najpierw należy ograniczyć straty ciepła przez budynek, a potem w sensowny sposób to ciepło dostarczyć.
Pawlak mówił, że odbiorcą produktów Rockwool jest całe budownictwo. – Ważne jest budownictwo jednorodzinne, które zużywa proporcjonalnie bardzo dużo materiałów izolacyjnych. W budownictwie komercyjnym jest obecnie ogromny popyt na materiały – tłumaczył.
– Produkujemy rocznie setki tysięcy ton skalnej wełny mineralnej do izolacji – dodał.
Przyznał, że ten biznes wymaga ogromnych inwestycji. – Mówimy o setkach milionów, które trzeba zainwestować, żeby móc produkować wełnę. W Polsce przez 20 lat zainwestowaliśmy ponad 2 mld zł – wyliczył.
– Rynek rośnie, bo przepisy, które warunkują grubość stosowanej izolacji zmieniają się systematycznie. W Polsce rośnie też termomodernizacja. Przez najbliższe lata będzie to jeden z głównych motorów napędowych dla rynku – dodał.
Pawlak przypomniał, że coraz głośniej mówi się o smogu i zanieczyszczeniu powietrza. – Jego bezpośrednią przyczyną jest spalanie paliw stałych w kotłach lokalnych. Termomodernizacja jest sposobem na smog, który jest efektem fatalnej efektywności energetycznej budynków – ocenił.
Gość wyliczył, że w ostatnich latach rynek rośnie kilkanaście, czasami kilkadziesiąt procent.
– Trendem jest stosowanie lepszych izolacji i ich większej ilości. Nasze budynki mają być lepsze. Zmieniają się przepisy dotyczące tego, jak skuteczne energetycznie mają być budynki, jak mało energii powinny zużywać na ogrzewanie i przygotowanie ciepłej wody – tłumaczył.
Rockwool jest największym dostawcą wełny mineralnej na rynek polski. – Gros izolacji w Polsce to wełna mineralna oraz styropian. Wełnę skalną dostarcza też firma Paroc. Wełnę szklaną dostarcza m.in. firma Isover. Tych graczy trochę jest. Wszystkie te firmy, to koncerny międzynarodowe – mówił Pawlak.
– W Polsce mamy 2 fabryki. Cały czas je rozbudowujemy. Pierwsza fabryka jest koło Zielonej Góry, druga między Warszawą a Białymstokiem. W drugiej niebawem zostanie oddana do użytku nowa zmodernizowana linia o podniesionej wydajności. 2 lata temu w pierwszej fabryce oddaliśmy największą linię produkcyjną wełny skalnej na świecie. Inwestujemy cały czas – dodał.
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.