Materiał powstał we współpracy z KGHM Polska Miedź

Zdaniem KGHM, w obecnej sytuacji geopolitycznej i jej bardzo silnym negatywnym wpływie na rynek surowców energetycznych trzeba postawić na wytwarzanie energii ze źródeł innych niż paliwa kopalne. Przy czym sama energia z odnawialnych źródeł nie zapewni stabilności i bezpieczeństwa dostaw niezależnie od warunków pogodowych.

Dlatego koncern zaangażował się w pionierski projekt wytwarzania energii atomowej przy wykorzystaniu małych reaktorów modułowych (SMR). Współpracuje przy nim z amerykańską firmą NuScale Power. Technologia NuScale pozwala na produkcję czystej, odnawialnej i efektywnej kosztowo energii. Co bardzo istotne, zgodnie z podpisanym porozumieniem o współpracy KGHM będzie nie tylko odbiorcą gotowego rozwiązania od NuScale, ale weźmie również udział w rozwoju tej technologii.

W ramach prac przygotowawczych do uruchomienia produkcji energii z SMR – co KGHM planuje zrealizować do 2029 roku – miedziowy gigant prowadzi wiele działań równolegle. To m.in. przygotowania związane z określeniem najbardziej optymalnej z punktu widzenia firmy lokalizacji dla elektrowni SMR. Ale firma myśli już także o bieżącym zarządzaniu operacyjnym projektem i kompletuje kompetencje w tym obszarze.

Jak mówił podczas niedawnego Kongresu 590 Marcin Chludziński, prezes KGHM Polska Miedź, firma ma już zespół, tworzony m.in. przez Polaków, którzy pracowali w wielu miejscach na świecie. – Ponieważ nie było polskiej energetyki jądrowej, wyjechali i pracowali na przykład w agencjach regulacyjnych w Czechach i Francji czy u producentów w Korei – powiedział Marcin Chludziński.

– Rozmawiamy także z kolejnymi polskimi specjalistami, wykształconymi w Polsce, a teraz niestety pracującymi na świecie. Wielu z nich chce wrócić, pracować przy atomie w kraju i tworzyć u nas ten sektor – dodał Piotr Podgórski, dyrektor naczelny ds. transformacji KGHM.

Trwają już także prace nad uruchomieniem w kraju Testowego Centrum Sterowania. Będą się tam szkolić operatorzy i specjaliści od energii jądrowej. – Przygotowujemy centrum symulacyjne. To będzie taki control room działania elektrowni SMR-owej po to, żeby przygotowywać specjalistów do pracy – powiedział Marcin Chludziński.

Materiał powstał we współpracy z KGHM Polska Miedź