Materiał powstał we współpracy z KGHM Polska Miedź

Wobec wojny w Ukrainie i związanych z tym zakłóceń na rynku surowców energetycznych bardzo pilna staje się potrzeba odejścia od wytwarzania energii elektrycznej ze źródeł konwencjonalnych i postawienie na nowe źródła wytwórcze. Konflikt postawił także pytania o rolę gazu, który według wcześniejszych planów Komisji Europejskiej miał być przejściowym przy transformacji energetyki w stronę zerowej emisji netto.

Małe reaktory ratunkiem dla przemysłu

Jedną z takich alternatywnych możliwości wywarzania energii jest atom. Przy czym należy pamiętać, że budowa pełnowymiarowych reaktorów jądrowych wiąże się przede wszystkim z ogromnymi kosztami, a po drugie – z długoletnim procesem realizacji inwestycji.

Odpowiedzią na te problemy jest technologia budowy mniejszych jednostek, tzw. małych reaktorów nuklearnych (SMR). Ze względu na swoją charakterystykę i gabaryty, a także koszty budowy, mogą one stanowić realną alternatywę dla wielkich zakładów przemysłowych, które muszą mieć stałe i pewne zasilanie w energię. Dotyczy to np. firm z sektora wydobywczego czy hutniczego.

Właśnie dlatego w program rozwoju SMR zaangażował się w Polsce m.in. KGHM. Koncern opracował plan zainstalowania tego typu jednostek wytwórczych w swoich polskich zakładach.

Zaawansowana technologia

KGHM na partnera w tym projekcie wybrał amerykańską firmę NuScale Power. – Po pierwsze jej projekt odpowiada potrzebom KGHM, a po drugie, jest w naszej ocenie najbardziej dojrzały – mówią przedstawiciele KGHM.

Przypomnijmy: w lutym KGHM podpisał umowę z NuScale Power w sprawie rozpoczęcia prac nad wdrożeniem zaawansowanych małych reaktorów modułowych w Polsce. Miedziowa spółka chce uruchomić pierwsze tego typu reaktory do 2029 roku.

Projekt SMR oferowany przez NuScale to przełomowe rozwiązanie, które jako jedyne spośród technologii małych reaktorów modułowych uzyskało zatwierdzenie Amerykańskiej Komisji Dozoru Jądrowego. Moduł od NuScale jest zdolny do generowania 77 megawatów energii. Elektrownie mogą pomieścić do czterech, sześciu lub 12 modułów i generować odpowiednio wielokrotność mocy pojedynczego modułu.

Materiał powstał we współpracy z KGHM Polska Miedź

Autopromocja
Specjalna oferta letnia

Pełen dostęp do treści "Rzeczpospolitej" za 5,90 zł/miesiąc

KUP TERAZ