Materiał powstał we współpracy z KGHM

Projekt SMR jest bezpośrednio związany z realizacją polityki klimatycznej KGHM. Jej główne cele to redukcja emisji gazów cieplarnianych i osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 r. Spółka już posiada własne niskoemisyjne źródła wytwórcze zasilane paliwem gazowym. Rozwija też projekty OZE, w tym elektrownie fotowoltaiczne.

Krok za krokiem w kierunku atomu

Ambicją KGHM jest zwiększanie udziału energii z odnawialnych źródeł oraz własnej produkcji dla zaspokojenia zapotrzebowania firmy na energię. Dlatego spółka konsekwentnie rozwija projekt atomowy. Właśnie złożyła do Państwowej Agencji Atomistyki pierwszy w Polsce wniosek ws. wdrożenia małych reaktorów modułowych.

– To historyczny dzień nie tylko dla KGHM, ale także dla Polski. Robimy kolejny znaczący krok w kierunku atomu. Jako pierwsi w kraju złożyliśmy do Państwowej Agencji Atomistyki wniosek o ocenę technologii SMR, którą chcemy wdrożyć. Tym samym zapominamy o trybie przypuszczającym, mówiąc o energii atomowej z małych reaktorów jądrowych w naszym kraju – powiedział Marcin Chludziński, prezes KGHM Polska Miedź.

Marcin Chludziński dodał, że kolejnym krokiem będzie przygotowanie studium lokalizacyjnego. KGHM bierze pod uwagę kilka miejsc. Kryteria ich wyboru dotyczą m.in. ochrony środowiska czy kwestii ekonomicznych. Trwają już także prace nad uruchomieniem w kraju Testowego Centrum Sterowania. Będą się tam szkolić operatorzy i specjaliści od energii jądrowej.

Czysta energia z pierwszej w KGHM elektrowni SMR ma zasilić oddziały produkcyjne spółki. Proponowany projekt jest modułowy, co oznacza proste zwiększanie skali całego przedsięwzięcia.

Przełomowa i jedyna na świecie technologia

Przypomnijmy: w lutym KGHM podpisał umowę z amerykańską firmą NuScale Power w sprawie rozpoczęcia prac nad wdrożeniem zaawansowanych małych reaktorów modułowych (SMR) w Polsce. Miedziowa spółka uruchomi pierwsze reaktory do 2029 roku.

Opracowana przez NuScale Power technologia modułowej elektrowni jądrowej z reaktorem lekkowodnym zakłada dostarczanie energii dla potrzeb wytwarzania energii elektrycznej, ciepłownictwa, odsalania, produkcji wodoru i innych zastosowań związanych z ciepłem procesowym. Jest to przełomowe rozwiązanie, które jako jedyne spośród technologii małych reaktorów modułowych uzyskało zatwierdzenie Amerykańskiej Komisji Dozoru Jądrowego.

Amerykański partner KGHM może liczyć na administrację rządową w USA. Podczas ostatniego szczytu G7 prezydent Joe Biden wymienił firmę NuScale jako przykład wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego i zapewnił o swoim wsparciu dla inwestycji planowanych w Europie.

Autopromocja
Specjalna oferta letnia

Pełen dostęp do treści "Rzeczpospolitej" za 5,90 zł/miesiąc

KUP TERAZ

Z kolei w ubiegłym tygodniu Parlament Europejski przyjął propozycję Komisji Europejskiej o włączeniu energetyki jądrowej i gazu ziemnego do unijnej taksonomii.

Materiał powstał we współpracy z KGHM