Partnerem relacji jest KGHM Polska Miedź

– Trzon naszej działalności to oczywiście produkcja miedzi, srebra i złota, nie tylko w Polsce, ale także na świecie. I tego oczekują akcjonariusze. W związku z tym bardzo ważne dla nas jest to, aby zapewnić, szczególnie w Polsce stabilne, długoterminowe i tanie dostawy energii elektrycznej dla KGHM – powiedział Piotr  Podgórski, dyrektor naczelny ds. transformacji KGHM Polska Miedź, podczas panelu „Perspektywy rozwoju energetyki jądrowej w Polsce” na V Forum Wizja Rozwoju w Gdyni.

– Potrzebujemy w tym zakresie 380 megawatów energii. Dlatego poszukujemy pewnego źródła takich dostaw. Stąd też wstępna, podjęta w połowie zeszłego roku decyzja o rozwijaniu technologii małych reaktorów jądrowych (SMR). Zapadła ona jeszcze bez tego kontekstu rynkowego, który mamy dzisiaj. Obecne wydarzenia tylko potwierdzają, że ta decyzja była absolutnie słuszna – podkreślił Piotr Podgórski.

Przypomnijmy, w ubiegłym roku polski gigant miedziowy podpisał wspólne zobowiązanie do rozwoju technologii SMR z amerykańskim liderem wśród producentów reaktorów w technologii SMR i PBE Molecule, firmą NuScale Power. Technologia małych reaktorów nuklearnych NuScale pozwala na produkcję czystej, odnawialnej i efektywnej kosztowo energii. Zgodnie z podpisanym zobowiązaniem KGHM będzie nie tylko odbiorcą gotowego rozwiązania, ale weźmie również udział w rozwoju tej technologii.

Mówił o tym w Gdyni Piotr Podgórski. Jak wskazał, znana jest obecnie technologia pracy małych reaktorów jądrowych, natomiast poszukiwane jest rozwiązanie w zakresie samego modułu. – Takiej elektrowni jeszcze nie ma. Ale z palety dostępnych rozwiązań jeden projekt w listopadzie 2020 r. uzyskał status „standard design approval”, i jest to właśnie rozwiązanie NuScale Power. Stąd decyzja kierunkowa KGHM o współpracy właśnie z tą firmą – powiedział dyrektor naczelny ds. transformacji KGHM Polska Miedź.

– Chodzi właśnie o przygotowanie sześciu modułów o mocy 77 megawatów każdy, co razem daje 462 megawaty – wyjaśnił Piotr Podgórski.

Partnerem relacji jest KGHM Polska Miedź