Partnerem relacji jest KGHM Polska Miedź

Energetyka jądrowa jest jedną z bardziej zaawansowanych technologicznie dziedzin – nie tylko w sektorze energetyki, ale w kontekście całej gospodarki. Zagadnienie jej rozwoju, także w Polsce, zyskuje w ostatnich latach na znaczeniu z powodu stale rosnącego zapotrzebowania na energię elektryczną, czy to ze strony przemysłu, czy też odbiorców indywidualnych.

Obszar ten zyskał ostatnio szczególnie na zainteresowaniu ze względu na konsekwencje napaści Rosji na Ukrainę. Spowodowała ona zawirowania na światowym rynku surowcowym i skok cen nośników energii. Dodatkowo przyspieszyła decyzje Unii Europejskiej związane z uniezależnieniem się od surowców energetycznych z Rosji.

Atom w centrum uwagi w Gdyni

Perspektywy rozwoju energetyki jądrowej w Polsce były tematem panelu dyskusyjnego podczas V Forum Wizja Rozwoju w Gdyni.

Krzysztof Kurek, dyrektor Narodowego Centrum Badań Jądrowych, podkreślił, że tzw. technologia III+, obecnie powszechnie stosowana przy budowie elektrowni atomowych, jest „technologicznie dojrzała, sprawdzona i bardzo bezpieczna". – O tym mało się mówi, ale wymogi bezpieczeństwa są niezwykle wyśrubowane. Trzeba stwierdzić, że jest to najbezpieczniejsza technologia, jaka istnieje właśnie przez to, że poprzez różne działania, bardzo często polityczne, wymuszono niesłychane bezpieczeństwo tej technologii – powiedział Krzysztof Kurek.

– Wydaje się, że Polska nie ma alternatywy, musi zbudować w podstawie przynajmniej jedną dużą elektrownię jądrową, a najlepiej dwie. Nie ma innej drogi, trzeba kupić technologię III+ i jak najszybciej ją wdrożyć. Oczywiście to będzie kosztowało i będzie trwało. Ale jeżeli tego nie zrobimy, to za kilka lat gaz będzie kosztował dużo więcej niż w tej chwili i będzie problem. My nie mamy alternatywy – jeżeli chcemy być niezależni energetycznie musimy mieć sektor jądrowy – uważa dyrektor Narodowego Centrum Badań Jądrowych. Dodał, że Polska pilnie potrzebuje wykształcenia kompetencji w tym obszarze.

Pomocą mogą służyć małe reaktory

Warto przypomnieć, że rozwijana jest także technologia tzw. małych reaktorów jądrowych (SMR). Na takie rozwiązanie spogląda m.in. KGHM Polska Miedź. Polski gigant miedziowy podpisał wspólne zobowiązanie do rozwoju technologii SMR z amerykańskim liderem wśród producentów reaktorów w technologii SMR i PBE Molecule, firmą NuScale Power. Technologia małych reaktorów nuklearnych NuScale pozwala na produkcję czystej, odnawialnej i efektywnej kosztowo energii.

Zgodnie z zobowiązaniem NuScale wesprze KGHM we wdrożeniu technologii SMR zastępującej dotychczasowe źródła energii oparte na węglu. Czysta energia miałaby zasilać zakłady produkcyjne polskiej firmy. W ramach współpracy planowane jest opracowanie i wybudowanie czterech małych modułowych reaktorów nuklearnych SMR, z opcją aż do 12 (o mocy zainstalowanej około 1 gigawata). To potencjalnie największa tego typu instalacja na świecie. Realizacja projektu przewidziana jest do końca 2030 roku. Dziś mówi się nawet, że pierwsza czysta energia może popłynąć w 2029 r.

Partnerem relacji jest KGHM Polska Miedź

Autopromocja
Specjalna oferta letnia

Pełen dostęp do treści "Rzeczpospolitej" za 5,90 zł/miesiąc

KUP TERAZ