Piec gazowy, elektryczny czy na paliwo stałe? Każde z tych rozwiązań ma wady i zalety.

W Polsce jest 1,5 mln kotłów pozaklasowych, tzw. kopciuchów. Samorządy oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przekazują setki milionów złotych na wymianę kotłów, jednak do niedawna aż 70 proc. kotłów kupowanych w naszym kraju należało do najtańszej klasy, o najniższych standardach emisyjnych.

Zmienione przepisy

Od 1 lipca 2018 r. nie będzie wolno używać kotłów na paliwo stałe o mocy do 500 kW, mających klasę niższą niż piąta. Wynika to z rozporządzenia ministra rozwoju i finansów, które weszło w życie 1 października 2017 r.
– Rozporządzenie stało się ważnym krokiem w walce ze smogiem – przekonuje Platforma Producentów Urządzeń Grzewczych na Paliwa Stałe. Ogrzewanie domów węglem będzie porównywalne pod względem ekologicznym z ogrzewaniem gazem, a od 2020 r. w Polsce będą obowiązywały unijne normy emisji dla pieców.

Wybór pieca należy zacząć od oszacowania rocznego zapotrzebowania na energię cieplną budynku. Dom nieocieplony potrzebuje 300 kWh/mkw. rocznie, dom średnio ocieplony 200 kWh/mkw, dobrze ocieplony – do 150 kWh, zaś bardzo dobrze ocieplony – do 110 kWh.
Piec powinien być dobrany do wielkości ogrzewanej powierzchni. Jego moc nie może być za duża, bo piec pracujący pod małym obciążeniem ma niższą sprawność od maksymalnej. Sprawność kotła elektrycznego może sięgać nawet 99 proc., zaś w przypadku konwencjonalnych kotłów węglowych wynosi 60 proc.
Nowoczesny kocioł na paliwo stałe pozwala zaoszczędzić 25–30 proc. energii. Węgiel, podobnie jak pelet (sprasowane drewniane odpadki), wymaga jednak obsługi (przynajmniej podania paliwa), zaś kotłami gazowymi i elektrycznymi można sterować zdalnie i nie potrzebują ciągłego nadzoru.

Z automatycznym zapalaniem

Trzeba jednak zauważyć, że kotły nowej generacji na paliwo stałe mają coraz bardziej uproszczoną obsługę. Mogą być wyposażone w mechaniczne wybieranie sadzy i popiołu. Mechaniczne czyszczenie palnika pozwala usuwać nagar, spieki, popiół, bo węgiel (podobnie jak pelet) może być różnej jakości. Ta czynność może być wykonywana co sześć godzin.
W sprzedaży są nawet kotły z automatycznym zapalaniem. Na ciekłokrystalicznym wyświetlaczu sterownika wystarczy dotknąć napisu „rozpal”. Co więcej, automatyczne sterowanie umożliwia samoczynne rozpalanie kotła w momencie spadku temperatury poniżej zadanej przez użytkownika. Kotły mogą być sterowane przez internet, dzięki czemu użytkownik ma dodatkowo stały podgląd pracy urządzenia.

Tego typu kotły wyposażone są w wentylator, który wymusza przepływ powietrza przez komorę spalania. Ceramika komory wymiennika rozgrzewa się podczas pracy do ponad tysiąca stopni Celsjusza, ułatwiając skuteczne spalenie węgla lub biomasy.
Współczesne kotły większej mocy, do dużych domów, obsłużą do sześciu obiegów grzewczych. Kotły V klasy z uwagi na wysoką sprawność mają niższą temperaturę spalin niż kotły klasyczne. I podobnie jak kotły gazowe wymagają ceramicznych wkładek komina.
Gdy przygotowujemy się do zakupu kotła, musimy pamiętać o przygotowaniu miejsca na przechowywanie paliwa.

Pomoc finansowa z gminy

Dofinansowanie na wymianę instalacji grzewczej trafia do gmin, które następnie rozpatrują wnioski mieszkańców. Gminy mogą doradzić i pomóc w wypełnieniu oraz rozliczeniu wniosku. Czasem asystę oferują producenci kotłów. Koszt wymiany takiej instalacji np. w domu wolno stojącym wynosi ok. 20 tys. zł. Wysokość dofinansowania waha się od 50 do 80 proc. w miejscowościach uzdrowiskowych.

Najprostszym wyborem jest piec gazowy. Kosztuje 2 tys. zł i wymaga komina dostosowanego do tego paliwa, czyli zastosowania wkładu ceramicznego. Minusem jest wysoka cena gazu oraz konieczność dostępu do sieci gazowej. Proste w instalacji są piece elektryczne, ale ich użytkowanie jest najdroższe.
Kotły na paliwo stałe (ekogroszek, pelet) zapewniają najniższe koszty użytkowania. Tona peletu kosztuje – w zależności od klasy i regionu – od 570 do 1100 zł. Ekogroszek wyceniany jest od 550 do 850 zł za tonę. Trzeba jednak pamiętać, że najniższe ceny paliw są wiosną i latem.
Kupując paliwo, warto zwrócić uwagę na wartość opałową (powinna być jak najwyższa), wilgotność i zawartość popiołu (powinny być jak najniższe). ©

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Woźniak stanął na czele PGNiG

Rada nadzorcza spółki delegowała do pełnienia obowiązków prezesa gazowniczego koncernu byłego ministra gospodarki. Wcześniej ...

Policja znalazła winnych pożaru w Unipetrolu

Dwóch pracowników, kontrolowanego przez PKN Orlen czeskiego Unipetrolu zostało oskarżonych przez policję o spowodowanie ...

Stacje paliwowe PKN Orlen zasilane energią słoneczną

W ramach pilotażowego projektu PKN Orlen montuje moduły fotowoltaiczne na 11. wybranych stacjach paliwowych ...

Energa odwraca odpisy na wiatrakach i Ostrołęce

Energa odwróci odpisy aktualizujące wartość aktywów w segmencie wytwarzania na łączną kwotę 138 mln ...

TVP Info opublikowało kolejny fragment rozmowy Krawca i Sikorskiego – dot. rafinerii w Możejach

W poniedziałek portal tvp.info ujawnił kolejny fragment nagranej w restauracji „Sowa i Przyjaciele” rozmowy ...

Wzrost cen na stacjach przesądzony

PiS szuka pieniędzy na drogi. O ok. 25 groszy na litrze zdrożeją więc benzyna ...