Unia importuje coraz mniej LNG. Wiemy, dlaczego

Import LNG do Unii Europejskiej zmniejsza się ósmy miesiąc z rzędu. To efekt znacznego spadku popytu na gaz we Wspólnocie. Kraje Unii nauczyły się zużywać mniej surowca i inwestują w OZE. Spadają też zakupy gazu rurociągowego.

Publikacja: 19.03.2024 13:28

Unia importuje coraz mniej LNG. Wiemy, dlaczego

Foto: Adobe Stock

Kraje Unii Europejskiej ósmy miesiąc z rzędu ograniczają import LNG, w lutym jego wolumen spadł o 12 proc., do 10 mln ton – wynika z raportu Forum Krajów-Eksporterów Gazu (GECF — Gas Exporting Countries Forum).

Ciepła pogoda i drożyzna w Azji

Miesięczna wielkość importu również zmniejszyła się w porównaniu z poziomem z lutego 2022 r. Zdaniem autorów raportu spadek zakupów LNG w Europie wynika ze spadku zużycia gazu. Wpływ ma także wyższa cena gazu skroplonego na rynku spotowym LNG w regionie Azji i Pacyfiku w porównaniu z Europą.

Czytaj więcej

Kto zużywa najwięcej gazu z USA? Na czele rankingu sąsiad Polski

Najbardziej import LNG zmniejszyły Francja, Turcja i Wielka Brytania. Zostało to częściowo skompensowane zwiększonym importem do Finlandii, Niemiec, Włoch i Holandii. W styczniu i lutym 2024 r. import LNG do Europy zmniejszył się o 10 proc. (2,4 mln ton) w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku do 21,08 mln ton – wynika z raportu. Głównym dostawcą gazu skroplonego na Stary Kontynent pozostają Stany Zjednoczone.

Norwegia rządzi w gazociągach

W lutym kraje Unii zmniejszyły także import gazu rurociągowego o 7 proc., do 12,4 mld m3. W pierwszych dwóch miesiącach 2024 roku UE zaimportowała 25,7 mld m3 gazu rurociągowego, czyli o 6 proc. więcej niż rok wcześniej. Wzrost ten wiąże się ze zwiększeniem dostaw głównie z Norwegii i Azerbejdżanu.

„Wielkość gazu importowanego rurociągami w lutym 2024 r. była najniższa od września 2023 r., który nastąpiły przerwy w dostawach w związku z aktywnymi pracami naprawczymi w Norwegii” – zauważył również GECF. W okresie styczeń-luty Norwegia odpowiadała za 58 proc. importu gazu rurociągami do Wspólnoty. Rosja ma 18 proc. udziału a Algieria 16 proc.

Obecnie rosyjski gaz rurociągowy dostarczany jest do Europy przez ukraińskie magistrale oraz przez Turcję (gazociągi Turecki Potok i Błękitny Potok). Gaz tranzytowy przez Ukrainę trafia na Słowację, Austrię i Węgry. Przez Turcję w ramach długoterminowych kontraktów do Serbii, Węgier, Bośni i Hercegowiny, Macedonii Północnej.

Kraje Unii Europejskiej ósmy miesiąc z rzędu ograniczają import LNG, w lutym jego wolumen spadł o 12 proc., do 10 mln ton – wynika z raportu Forum Krajów-Eksporterów Gazu (GECF — Gas Exporting Countries Forum).

Ciepła pogoda i drożyzna w Azji

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Gaz
Gazprom pozywa unijne firmy, w tym swojego największego lobbystę
Gaz
Niemcy nie potrzebują rosyjskiego LNG. Forsują unijny zakaz importu
Gaz
Chiny dostały z Gazpromu wielką zniżkę na gaz. Węgrom to się nie spodoba
Gaz
Szykuje się kolejne opóźnienie w rozbudowie terminalu LNG w Świnoujściu
Gaz
Największe złoże gazu w Europie zamknięte. Stało się zbyt niebezpieczne