W ramach oszczędności prace ma stracić – wedle informacji Reutersa – 154 pracowników firmy, która obok GE Hitachi Nuclear Energy może być dostawcą technologii małych reaktorów jądrowych do Europy, w tym do Polski. Takiej skali redukcja ma dać oszczędności rzędu 50 -60 mln dol. rocznie. Akcje firmy spadły w poniedziałek 8 stycznia o 3 proc.

Projekt małego reaktora modułowego NuScale (SMR) przeszedł w zeszłym roku certyfikacje amerykańskiego regulatora energii jądrowej. Była to pierwsza taka certyfikacja w USA. Pomimo obiecującego początku nowej technologii jądrowej, NuScale boryka się z problemami związanymi z kosztami i zamówieniami i musiał zakończyć jeden ze swoich projektów SMR w listopadzie ub. roku, który został podjęty we współpracy z firmami w Utah.

Czytaj więcej

Elektrownia atomowa w Polsce. Znamy plany na 2024 rok

Jak informowało KGHM, które chce budować mały atom w Polsce we współpracy z tą firmą, technologia przedsiębiorstwa NuScale Power, LLC została wskazana przez spółkę – wyłącznie na potrzeby procedowania wniosku (decyzja zasadnicza) – jako technologia „preferowana” ze względu na znaczne zaawansowanie postępowania certyfikacyjnego tej technologii przed Amerykańską Komisją Dozoru Jądrowego (NRC) w USA. W decyzji zasadniczej dot. realizacji tej inwestycji KGHM wskazał następujące lekkowodne technologie reaktorowe przewidziane do zastosowania w planowanym przez spółkę przedsięwzięciu inwestycyjnym: Rolls-Royce SMR™ (UK SMR™), NUWARD™, SMR-160™, BWRX-300™ oraz VOYGR™ (NuScale).